Domů » Články » Tip na knihu: Děti času

Tip na knihu: Děti času(3 minuty čtení)

Dnes pro vás mám tip na vcelku originální příběh, za kterým stojí anglický spisovatel Adrian Tchaikovsky. Možná jste od něj četli Impérium černé a zlaté. Kniha vyšla v nakladatelství Trition v roce 2018.

Lidstvo dospělo do takové technologické vyspělosti, že expanduje do vesmíru, kdy terraformuje další planety, aby se staly obyvatelné. Mezi prvními je planeta jménem Simiana, která je vzdálená dvacet světelných let od Země. Tento projekt osidlování Simiany vede doktorka Avrana Kernová. Plánem je umístit opice a nanovirus už se postará o to, aby se za pár stovek let vyvinuli v lidskou civilizaci a ta stávající nebyla ve vesmíru jedinou. Jenže – jak už to tak bývá, samozřejmě se něco zvrtne. V době, kdy se doktorka Kernová spolu s ostatními nachází v nucené hibernaci na modulu, který obíhá planetu Zemi, lidstvu se díky válkám podaří téměř vyhladit život. 

Po tom, co proběhne doba ledová a uběhnou desítky tisíc let, tu máme novou lidskou společnost, která na tom ale není o mnoho lépe, než ta předchozí. Nezbývá jim proto nic jiného, než se vydat na dalekou cestu, jejímž cílem je najít místo na některé z terraformovaných planet, o kterých se dozvěděli ze starodávných zápisků svých předchůdců, kteří byli technologicky vyspělejší, než oni v tomto okamžiku. A pak je tu Gilgameš, vesmírná archa, kterou obývá v hibernaci zhruba půl milionu lidí, která cestuje po vesmíru dva tisíce let než zachytí signál, který probudí velitele Guyena, Isy Lainovou a Holstena Masona. Planeta Simiana je v rozpuku, ale ne úplně takovém, jak se předpokládalo. Nanovirus se sice uchytil, ale bohužel ne na cílovém objektu, ale v bezobratlých. Takže živočichové jako brouci, korýši, pavouci. 

Příběh je vedený dvěma linkami, kdy v jedné vstupují lidé, kteří se absolutně nepoučili z minulých chyb a kteří se točí v kruhu, kdy se snaží najít místo k životu, ale stále se jim to nedaří díky rozbrojům i samotné doktorce Kernové. V druhé vystupují bezobratlí, kteří sami mezi sebou řeší jisté konflikty a snaží se oprostit od vlastních špatných zvyků. Třeba u pavouků je to pojídání samečků vlastního druhu. Je to dobrodružné, vcelku napínavé a poutavě napsané. Jsou tu hrdinové, které si oblíbíte, ať už je to pavoučice Portia nebo Fabian, který bojuje za rovnoprávnost pavoučích samečků. Zcela upřímně, ta „pavoučí“ dějová linka je možná více zajímavější už jen z toho důvodu, že ta, ve které vystupují lidé, je tak trochu předvídatelná a nepřekvapivá. A to myslím v ohledu zažitého chování a jednání. 

Adrian Tchaikovsky (*1972) je autor fantastiky, vlastním jménem Adrian Czajkowski se narodil ve Woodhall Spa, vesničce, která leží u hrabství Lincolnshire. Vystudoval zoologii a psychologii na univerzitě v Readingu a následně pracoval jako soudní vykonavatel, který momentálně slouží v Leedsu, kde žije s manželkou a synem. Rád hraje RPG hry a věnuje se i amatérskému divadlu. 

Vydalo: Nakladatelství Trition, Překlad: Zdeněk Uherčík, Formát: 402 stran

0 0 vote
Hodnocení článku
Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X