Domů » Články » Tip na knihu: Inkoust, kov a sklo

Tip na knihu: Inkoust, kov a sklo(3 minuty čtení)

Dnes vám přináším tip na steampunkovou fantasy od americké spisovatelky Gwendolyn Clare. Samotný děj nás zavede do alternativní historie, konkrétně do viktoriánské Itálie, kde se budou dít velké věci pod rukami odborníků, kteří se specializují na mechaniku, alchymii a hlavě skriptologii.

Jumi je matkou Elsy a je právě jednou z těch obdarovaných, ačkoli sama vyšla z pera Charlese, který je skriptolog. Díky vedení svého mentora pronikne do tajů skriptologie a své nadání zužitkuje při přetváření své rodné země jménem Veldana. Jumi má dceru Elsu, která jde v jejích stopách a učí se stejnému „řemeslu“. Mimo to je ovšem i velice nadaná právě na mechaniku a alchymii. A právě tento fakt ji posouvá do škatulky polyhistora, což je vlastně označení pro „šílence“ který ovládá všechny tři disciplíny, které jsou ve společnosti vysoce ceněné.

Její nadání se projeví především v momentě, kdy neznámí muži unesou její matku z Veldany. Stopy ji zavedou do sídla dalšího skriptologa, který byl ovšem zavražděn a většina z jeho vzácné knihovny lehla popelem. Else se ale podaří zachránit pár kousků a najít přítele Vriese, který ji pomůže získat útočiště v Pevnosti šílenství, kterou obývají další mladí nadaní. A právě tady se seznamuje s Farazem, Porzií a Leem, se kterými naplánuje záchranu její matky Jumi. A že to bude napínavá jízda, to je nad slunce jasné. 

Tato kniha je jednou z těch, kde hlavní roli přebírají náctiletí hrdinové (young adult) v čele s odvážnou Elsou, která je ochotna učinit mnohé, aby zachránila matku. Na své cestě, při které ji doprovází její noví přátelé postupně zjišťuje, jakou moc má její nadání a nakolik dokáže svým umem zasahovat nejen do svého života, ale do celých světů. Nesmí samozřejmě chybět ani takové to typické sbližování se s jedním z kamarádů (Leem), který sice na první pohled působí jako namyšlený blbec, ale mimo tuhle maličkost je v podstatě velmi citlivý a obětavý. Trochu jsem se bála, že se z jejich „románku“ stane hlavní téma, ale nakonec to působilo spíš jako takový příjemný, emocionální doplněk. 

Gwendolyn Clare je americká spisovatelka, která má na svém kontě debutový román Inkoust, kov a sklo, jehož čtenáři by se měli dočkat pokračování. Byla nominována za poezii na cenu Rhysling Award. Má bakalářský titul v oboru ekologie a doktorský studijní program mykologie. Její kniha vyšla v nakladatelství CooBoo v roce 2019. 

Vydalo: nakladatelství CooBoo, Překlad: Magdaléna Stárková, Formát: 336 stran

0 0 vote
Hodnocení článku
Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X