Domů » Články » Tip na knihu: Konec civilizace aneb Báječný nový svět

Tip na knihu: Konec civilizace aneb Báječný nový svět

Pojďme se v dnešním tipu vydat do minulosti, konkrétně do roku 1931, kdy tuto knihu spatřilo světlo světa. Je z pera britského spisovatele jménem Aldous Huxley a jedná se o satirickou antiutopii, tudíž je to jedno z děl, které nahlíží do budoucnosti a zabývá se důsledky diktátorských režimů v době meziválečné Evropy. Do tohoto žánru patří kupříkladu i Orwellův román 1984. Pojďme nahlédnout, kam Huxley se svými úvahami došel. 

Konec civilizace ve zjednodušeném náhledu varuje před otupělostí západní civilizace, která dospěla do bodu, kdy je jedinec schopen nejen obětovat svou svobodu, ale zcela dobrovolně se vzdává i smyslu své existence. Jediný smysl celého života je udržování směšných pouček a motivací, které hlásí, že “každý jedinec má potenciál být šťastný” nebo “nemá smysl odkládat potěšení, když ho můžeš prožít teď”. Ve zkratce řečeno, ta ohromná možnost, jak využít a uchopit život se smrskla na práci a investici peněz i času do sexu, zábavy s drogami nebo bez a zboží. Právě drogy mají lidskou mysl udržovat v neustále spokojeném módu a pomáhají překonat okamžiky, které jsou plné beznaděje a prázdnoty. 

Nepřátelé této společnosti jsou ti, kteří se rozhodli, že se nechtějí zapojit do tohoto způsobu přežívání a dokonce požadují nebo hledají něco víc. A tím něco víc se myslí žít skutečný život ve kterém se pocity radosti a smutku střídají v závislosti na tom, co jedinec prožívá. Bez regulace pomocí drog nebo alkoholu. To co má hodnotu je “hledání”, které je spojeno s poznáním a schopnosti vyhodnocení směru, kterým se jedinec ubírá. To jsou ti škůdci a to jsou vyděděnci. 

Jednou z ústředních postav, které ovlivňují celý děj příběhu je Bernard, muž, který je specialistou na hypnopedii, což je nástroj k ovládnutí mas, který se používá již v prenatálním vývoji každého jedince. Probíhá to tak, že je jedinci podmanivě podsouvaná jakási idea o dokonalém modelu chování a života, kterou si přisvojuje a následně se jí v životě drží. Protože si uvědomuje, čemu svým umem slouží a co podporuje, začne být trnem v oku ředitele (nejen pro to, ale i pro jeho výlevy sebelítosti i falešné statečnosti, která se rve na povrch v okamžiku, kdy nebezpečí již pominulo) a hrozí mu přeložení, které by pro něj znamenalo ztrátu na každý pád. Východisko z této situace mu poskytne cesta do Nového Mexika, kam spolu s kolegyní odjíždí, aby se seznámil s divochy (lidé, kteří žijí mimo civilizovanou společnost bez prostředků, které by zajišťovaly jednodušší a perspektivnější život) a potkává tam bývalou přítelkyni spolu se synem svého ředitele. Přitom ale oba byli prohlášeni za nezvěstné. Rozhodne se proto, přivést je hezky zpátky tam, kam patří. Domů, do civilizovaného světa. Co bude následovat? 

V příběhu jsou ještě daleko zajímavější momenty, které mají potenciál se dotknout čtenáře mnohem hlouběji. Není to jako Orwellovo 1984, ale má to podobný nádech vhledu na budoucnost, která se nám může dát směšná a přehnaná, ale minimálně je zajímavé pozorovat, kam až dokázali autoři ve svých úvahách dojít. 

Aldous Leonard Huxley (1894-1963) se narodil do vyšší vrstvy britské rodiny, která patřila k intelektuální elitě. Do světa literatury vstoupil když byl na Oxfordu, kde potkával spisovatele L. Stracheyho, B. Russela a D. H. Lawrence. Svou první knihu, soubor básní, publikoval v roce 1916. Byly to právě zkušenosti ve fašistické Itálii, kde Mussolini vedl autoritativní režim, které ho inspirovaly k napsání Konec civilizace aneb báječný nový svět.  

Vydalo: Nakladatelství Maťa, Překlad: Josef Kostohryz, Stanislav Berounský, Formát: 200 stran 

Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.

Líbí se vám novinka?

0 0
0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X