Domů » Články » Tip na knihu: Kouř

Tip na knihu: Kouř(4 minuty čtení)

Dnešní tip nás zavede do potemnělého viktoriánského období Anglie. Ta je zahalena dýmem, který ovšem nepochází z továren, ale z lidí. Kouř vychází z těch, kteří jsou opředeni hříchem, ovládáni nízkými pudy a obecně je známo, že tyto projevy patří spíše k obyčejným lidem než k vyšší vrstvě. Lidé z vyšších vrstev se dokáží naučit sebekontrole.

Kouř je zhouba. Slabost, hřích, nízké pudy, naprostá ztráta sebekontroly, to všechno k tomu náleží. Kouř zároveň dokonale rozděluje společnost na elitu a lůzu. Může mít podobu lehkého mráčku, měnit barevné odstíny. Vychází z povrchu celého těla a čím větší hřích ve vás je, tím větší a hutnější je pak kouř. Nicméně i tady existují výjimky. Jsou tu i tací, kteří se oddávají všemu, co je nemorální, špatné a na jejich oblečení není ani známka po sazi. 

Příběh nás zavádí na internátní školu, která si dává za cíl vychovat z mladých, privilegovaných mladíků ctnostné gentlemany, kteří nejsou ovládaní emocemi a zadusit v nich jakýkoli náznak projevu kouře. To oni jsou vybráni pro to, aby mohli vládnout těm, kteří jsou svými hříchy pohlceni a ze kterých stoupá dým ve dne v noci. A právě tam se setkávají dva hrdinové příběhu, Charlie a Thomas. Na první pohled (možná i na ten druhý) rozdílní mladíci mezi sebou utváří přátelství a díky tomu je jejich společná cesta zavede na vánoční prázdniny do sídla barona Naylera. Tam se seznámí s jeho dcerou Lívií, synem Juliusem a jeho ženou, která touží po změně řádu a revoluci. 

A právě tady se nám postavy začínají vybarvovat, doslova. Lívia se snaží jít příkladem a být vzorná, čistá dívka. Její matka, baronka, naopak zkoumá kouř z čistě vědeckého hlediska a její metody a experimenty natolik vyděsí oba mladíky, že sídlo opustí. A překvapivě spolu s nimi odchází i Lívia, která ačkoli se snaží být čistá, své sympatie k Charliemu prostě není schopná ovládnout. A právě tady začíná jejich dobrodružná cesta. Hned na cestě jsou přepadeni a při tomto incidentu umírá kočí a Thomas je zraněn. A protože jsou v nebezpečí, jejich společné kroky směřují k těm, které možná ještě před nedávnem považovali za bezvěrce a omezence, kteří roznáší po světě zkázu (v podobě kouře). Je na čase zjistit, kde se tu kouř vzal a jaká je jeho podstata. A cesta to bude opravdu náročná a místy lehce děsivá. 

Kouř je rozhodně kniha, která má co nabídnout, ale neslibujte si od ní vír akce. Je to spíše příběh, jenž si umí pohrávat s napětím, které se v jistých situacích stupňuje a stáhne vás s sebou. Postavy jsou více méně sympatické, ne příliš komplikované, tak jak občas umí být. Což je vlastně plus. Celkem hezky se v něm zrcadlí i naše nynější společnost, ve které žijeme. Všichni máme své touhy, vášně nebo myšlenky, které vždy nejsou čisté jako okvětí lilie. Prostě tu jsme, žijeme své životy a naše cesty se proplétají. Občas tu tíhu uneseme a občas sklouzneme. 

Dan Vyleta (*1974) je potomkem českých uprchlíků, kteří emigrovali do Německa v 60. letech. Studoval historii na univerzitě King College, University of Cambridge. Působil jako vysokoškolský pedagog. Nyní žije a pracuje v Kanadě. Kouř vyšel v roce 2017 v nakladatelství Knižní klub. 

Vydalo: Knižní klub, Překlad: Jana Kunová, Formát: 448 stran, Autor obálky: Kateřina Stárková 

0 0 vote
Hodnocení článku
Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X