Domů » Články » Tip na knihu: Krev pro rusalku

Tip na knihu: Krev pro rusalku

V novém roce jsem tu s tipem na českou autorku Kristýnu Sněgoňovou, která má na svědomí tuhle vcelku brutálně vykreslenou fantasy, ve které se to hemží pohádkovými bytostmi, které ale úplně nejsou zobrazeny tak, jak je známe z pohádek. Stylem se to lehce blíží jesenickému Mauglímu a řezníkovi (František Kotleta) takže o nudu, krev, pot a sex nebude nouze.

Sama autorka je držitelka několika ocenění v žánrových soutěžích, několikanásobná Lady Řádu fantasy, Nositelka meče, Mloka a vítězkou Ceny Karla Čapka. To je rozhodně úctyhodné. Ale pojďme se už trochu zevrubněji podívat na její knižní prvotinu.

Kdysi dávno (padesát let) bojovali bok po boku obyčejní smrtelníci s pohádkovými bytostmi ve “velké válce” která skončila vítězstvím právě díky magickým schopnostem pohádkových spolubojovníků. Po válce však nenastalo harmonické soužití, jak by se dalo předpokládat, ale započala léta plná teroru a pronásledování ze strany lidí, které mnoho bytostí zahnalo na samý okraj společnosti, kde se živí víly, rusalky a meluzíny jako prostitutky. Pravdou je, že od milých neškodných pohádkových bytostí mají daleko už jen proto, že se mohou proměňovat jak se jim zachce a hlavně proto, že se živí masem a krví. Lidským masem a krví, to jim pochopitelně chutná nejvíce. Takže sousedi byste asi být nechtěli, přece jen, nikdy nevíte, kdy se z vás stane oběd a z vašich dětiček svačinka. A tak to dospělo do bodu, kdy jsou víly kontrolovány a svůj příděl potravin dostávají pouze na potravinové lístky. A samozřejmě jim nebylo opomenuto odebrání veškerých práv.      

Hlavní postavou je tu Dominik Stolbenko, zcela průměrný policista, detektiv, který je pro svou rodinnou historii poněkud přeceňován na to, jakým umem skutečně disponuje. Vyšetřuje samozřejmě vraždy, jejichž průběh jsme měli možnost číst již v nespočtu jiných příběhů, ale tady je to trochu okořeněné dávným tajemstvím, bojem za práva menšin, mocenským bojem a tak dále. Jeho vyšetřování se točí okolo smrtí vílích prostitutek a nebudu lhát, vaším oblíbeným hrdinou se zřejmě nestane. Je to takový frajírek, lehce “na facku” jak se říká. Trochu (vlastně dost) mi připomíná typického detektiva odněkud ze severu, který si léčí své bolístky alkoholem a závislostí na lécích. Ale přes všechnu tu jeho chvílemi nesnesitelnou “auru”, je to dobrý detektiv, který nesedí jen někde v kanceláři s plnou pusou keců, ale skutečně vyšetřuje a místa činu dobře zná. 

Nemůžu vám tu úplně odkrýt příběh, protože vás nechci připravit a spoustu šťavnatých momentů a překvapivých zvratů. Nicméně vám sem hodím anotaci, která jen potvrzuje to, co se tu snažím celou dobu napsat. A to je fakt, že tahle knížka je lákavé a chutné literární sousto. Pár výtek k samotnému příběhu mít budete, ale ve výsledku budete spokojení. Příběh má skvělý spád a zvolňuje přesně tam, kde je to potřeba jen aby se ve svém finále dostal se všemi postavami do grandiózního vyvrcholení.   

Rusalky, žínky, meluzíny, říkejte jim, jak chcete, protože co si budeme vykládat, většinou se stejně živí jako šlapky. Stačí zaplatit a víla se vám promění, v koho si přejete. Má to ale malý háček – platí se krví. Pro dohled nad vílami je tu speciální policejní oddělení a lidé v něm vědí, že když děláte s vílama, vždycky se něco podělá. A Dominiku Stolbenkovi se teď život podělal víc, než by si kdy dokázal představit. Navíc se v řece objevila mrtvá víla a její smrt má vyšetřit právě on. Vítejte ve špinavém světě vílích bordelů, krve, staré magie a tajemství, která se nezastavitelně derou na povrch.  

Kristýna Sněgoňová (*1986) započala svou literární kariéru výhrou v soutěži “O brahmíní vemeno” povídkou Zrůdy by měly držet spolu (2009) a poté se věnovala psaní novel a dalších povídek. Základem pro titul Krev pro rusalku se stala povídka s názvem Krvavý kožíšek a bohužel vzbudila zklamání. Její literární počiny můžete nalézt ve sbornících, v časopisu Pevnost naleznete hned několik povídek; Zadostiučinění (03/2015), O snílcích a snováčcích (03/2017) a Sobotní směna (12/2017). Krev pro rusalku vyšlo v nakladatelsví Epocha v roce 2018. 

Malá poznámka pod čarou: nenechte se odradit tou otřesnou obálkou knihy. Tady platí dvojnásob rčení: „Nesuď knihu podle obalu.“

Vydalo: Nakladatelství Epocha, Formát: 464 stran

Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.

Líbí se vám novinka?

0 0
0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X