Domů » Články » Tip na knihu: Měsíční zahrady / Příběh z Malazské knihy padlých

Tip na knihu: Měsíční zahrady / Příběh z Malazské knihy padlých

Dnes pro vás mám tip na knihu od kanadského autora Stevena Eriksona. Je to první kniha z jedenáctidílné série a jedná se o prvotřídní temnou fantasy, ve které se to hemží postavami a kde nechybí originalita, což obecně z jeho knih činí jednu z těch kvalitnějších sérií. Není proto divu, že si vybudoval celkem solidní základu fanoušků a čtenářů. Kniha vyšla již v roce 2002 v nakladatelství Talpress. Pojďme společně nahlédnout do Malazské říše sužované nelítostným bojem. 

Vítejte v Malazské říši, která je v době rozpuku a její císařovna Laseen by ráda ovládla celý kontinent Genabakis. Její usilovné dobývání a drancování doposavad svobodných měst je nelítostné. Její strategie je poslat vojáky do příslušného města, kde započne čistka, při které je zlikvidován kdokoli, kdo by mohl byť jen trochu představovat hrozbu pro její vládu a ušetřen nezůstává ani ten, kdo byl stoupencem jejího předchůdce, který byl svržen. Není proto překvapivé, že se zbavuje aristokracie a místo ní si dosazuje její věrné. Ačkoli je její postup nelítostný a tvrdý, najde se pár míst, kde plápolá vzpoura. Jedni z obyvatel, kteří jsou trnem v oku císařovny, jsou tzv. Paliči, kteří bývali elitní jednotkou předešlého vladaře. Ti žijí v Dřevnově a poté, co je dobyt, jich zůstane jen hrstka. Další město, které je na seznamu císařovny je Darůdžistán. Starobylý, bohatý městský stát. 

Jak už to tak bývá, říše v čele s císařovnou Laseen není jediná figurka v nelítostném boji. Do něho se celkem záhy zapojují i ostatní příslušníci starobylých ras a také bohové. Ve správné fantasy nejsou lidé jedinými obyvateli světa. Motivace ostatních ras není ze začátku úplně zřejmá, ale co je jisté je to, že jejich zapojení není dobré znamení. Pro nikoho. 

Kouzelníci, válečníci, démoni a magie. To je čistý tah na bránu pro čtenáře fantasy příběhů. Erikson vykonstruoval naprosto syrový a drsný příběh, ve kterém nechybí propracované postavy zasazené do magického, nespoutaného děje, kde má každý tolik svobody, kolik si jí dokáže vybojovat. A to platí pro všechny. Dalším plusem je propracovaná mytologie, která tak nějak dotváří dokonalost celého příběhu.

Steven Erikson (*1959) je kanadský spisovatel píšící pod pseudonymem, který si zvolil podle rodného jména své matky, která byla milovnicí dobrodružných románů. Steve Rune Lundin je jeho občanské jméno. Vystudoval archeologii a antropologii a od svých osmnácti let jezdil po vykopávkách v Jižní a Střední Americe. Po přestěhování do Anglie zprvu kvůli nemožnosti najít si odpovídající zaměstnání vykonával kancelářské práce. Teprve až s jeho první knihou, Měsíční zahrady, které sklidily nevídaný úspěch, se rozhodl odejít a věnovat se spisovatelství. Je jedním z autorů svého žánru, který je nejlépe placen.   

Nakladatelství: Talpress, Překlad: Dana Krejčová, Formát: 574 stran    

Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.
0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X