Domů » Články » Tip na knihu: Moře rzi

Tip na knihu: Moře rzi(2 minuty čtení)

Dnešní tip je na příběh, ve kterém hrají hlavní roli stroje a umělá inteligence. Tuhle sci-fi napsal americký spisovatel Robert Cargill a nutno podotknout, že se mu povedl předložit čtenářům velmi zajímavý kousek s poutavým příběhem. 

Tak jak pak nám to začalo? Nu, stejně jak už to bývá. Na samém počátku to byla pomoc lidstvu. Pak se to trochu zvrtlo, započala s nimi válka a nakonec zbyl jen jeden. Poustevník Křehule, což je model tzv. „pečovatele“. Není moc velkým překvapením, že stroje nakonec dokázaly zvítězit nad člověkem. Po válce převzaly řízení světa JSI (Jedna Světová Inteligence) superpočítače, které asimilovaly mysl milionů robotů. Byl také nastolen mír, který ale bohužel neměl dlouhého trvání. 

Křehule, robot – neboli svobot, čímž se označují ti roboti, kteří odmítli asimilaci, je nucena skrývat se před superpočítači. Během svého dlouhého putování je ovšem zraněna, přesněji řečeno postřelena jiným robotem a jedinou její nadějí, aby se dostala k životně důležitým součástkám, je uzavřít s ním spojenectví. A právě tady, v tomto momentě, započíná nejen Křehulina životní cesta, ale celý příběh, na jejímž konci možná získá mnohem více, než jen náhradní součástky. Otázkou ovšem zůstává, jestli je ona sama dostatečně silná zvládnout vše, co jí spadne do klína. 

Z popisu se může zdát, že to bude oddychovka, což je tak napůl pravda. Nicméně je opředená velmi silným a vcelku originálním příběhem, který ve vás dokáže vyvolat mnohé. Umělá inteligence v Cargillově podání v sobě má i emoce a jistý druh vlastností. Nicméně se to neslévá dohromady, pořád je tu vidět ten rozdíl, který mezi člověkem a umělou inteligencí je.

C. Robert Cargill (*1975) je americký spisovatel, scénárista a bývalý filmový kritik (známý pod pseudonymem Massawyrn). Svou první recenzi napsal na film Crouching Tiger, Hidden Dragon. V roce 2013 vydal svůj první román Dreams and Shadows což je příběh, ve kterém se mísí folklor a mytologie. Moře rzi u nás vydalo nakladatelství Fobos v roce 2019. 

Vydalo: Nakladatelství Fobos, Formát: 336 stran 

0 0 vote
Hodnocení článku
Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X