Domů » Články » Tip na knihu: Muž z vysokého zámku

Tip na knihu: Muž z vysokého zámku

Dnes vám přináším tuhle kultovní sci-fi záležitost od amerického spisovatele Philipa Kindreda Dicka. Příběh z alternativní reality byl oceněn cenou Hugo, což byla zároveň jediná cena kterou Dick dostal. To je celkem zajímavé, protože během své plodné, spisovatelské kariéry nasázel svým čtenářům desítky děl a nespočet povídek. Nicméně je to tahle publikace, která tak nějak vyčnívá nad vším, co kdy napsal.

Motiv tohoto příběhu je v alternativní historii poměrně prostý a hlavně nám milovníkům známý. Popisuje se v něm svět, ve kterém druhá světová válka skončila přesně opačně, než skutečně skončila. Jsme tedy v šedesátých letech dvacátého století, kdy jsou Spojené státy v područí mocností, které zvítězily. Jsou rozděleny na tři části, kdy východ ovládá okupační nacistická vláda a západ je sjednocen s japonskými Pacifickými spojenými státy. No a mezi tímhle je území, které je sice neutrální, ale chudé – území Skalistých hor. 

V Německu ovšem nevládne Adolf Hitler, ale Martin Bormann, který ovšem umírá a hledání vhodného kandidáta na kancléře pěkně zamíchá nejenom německou politickou scénou. Nacisté navíc kvůli zemědělství vysušili Středozemní moře a kolonizovali Venuši, Měsíc a Mars (žádné velké překvápko, co?). Vztah mezi Německem a Japonskem je velmi křehký, může kdykoli vybuchnout a rozpoutat tak čiré peklo. 

San Francisco. To je místo, kde můžeme sledovat linky několika postav, kde každá z nich náleží k nějaké složce tehdejší společnosti. Setkáváme se s japonským obchodníkem jménem Tagomi, s židem Frankem a jeho manželkou Julianou. Další obchodník Childan se pohybuje ve starožitnostech. U toho se na malý okamžik zastavíme a poodhalíme háv jeho fungování v rozmanité společnosti. Childan je obchodník a znalec, který prodává ve skutečnosti padělky. Jestli o tom sám ví, je otázka. Možná ano, nejspíš ne. Ovšem že to dělá nevědomky a když je pozván párem japonců, kteří se zajímají o kulturu a snaží se ji vstřebat, vnímá celý ten jejich přemrštěný zájem jako takový klam. Jsme tu svědky situace, která se už jednou stala, akorát role zastávali jiní, kdy na jedné straně stáli indiáni a na druhé předci lidí jako je Childan. 

Childan se ale přizpůsobuje novým pořádkům poměrně pružně a nemá problém s tím zastávat místo podřízeného. Vše to podstupuje s osobním vyšším cílem, který spočívá v tom, že se chce hlavně vlichotit Japoncům do takové míry, aby byl vnímán jako partner (co nejvíce rovnocenný, pochopitelně) anebo jako přítel, ale to je možná příliš velké očekávání nebo přání, což se také záhy potvrdí. Setkání mladého páru a Childana končí zklamáním a uvědoměním si, že tyto kultury si nemohou být rovny.

Pak je tu jedna kniha (v příběhu ale figurují dost zásadně dvě knihy). Kniha, která je zapovězena a kterou napsal jakýsi Abendsen, který žije v pevnosti. A proč je kniha zapovězena? Protože popisuje něco, co se dost liší od reality alternativní historie tohoto příběhu. Popisuje historii, kde Němci a Japonci válku prohráli (tedy naši skutečnou realitu). A je to již zmíněná postava Juliana, která má být využita nacistickým zabijákem, do kterého se zamiluje k tomu, aby ho k Abendsenovi přivedla. Její manžel Frank, žid, který je v utajení je zase ten, kdo vyrábí napodobeniny amerických starožitností. Víc vám prozrazovat nebudu, ono to ani nejde obsáhnout v jednom tipu, to si musíte přečíst. Vážně, tohle za to stojí.

Ačkoli se v tomto příběhu linky postav propojují, samotné postavy toho mají pramálo společného. Celkově dej postupuje velmi klidně a o nějaké opravdové akci si můžete nechat zdát. Ale na druhou stranu, právě tady můžeme plně ocenit důmyslnost, kterou je Dickův svět obdařen. Celek dává smysl, je promyšlený a není to jen zbrklý fantastický příběh o tom, co by kdyby bez hlubších sfér. My jako čtenáři máme možnost tu nad příběhem a věcmi, které se v něm dějí přemýšlet, filosofovat a pokládat si otázku; “Mohly by se stát právě takhle?” nebo “Mohla by tohle být realita?” 

Je to kniha, která vyžaduje a zaslouží si při čtení vaši plnou pozornost, abyste porozuměli nejen všem událostem, ale hlavně proto abyste se neztratili při první příležitosti (je jich tam opravdu dost). Možná vás potěší fakt, že společnost Amazon dala vzniknout stejnojmennému seriálu, který měl divácký úspěch. Jen pozor, v seriálu je to mnohem akčnější než v knize, což je pochopitelné v rámci koukatelnosti. 

Philip K. Dick (1928-1982) spisovatel science fiction, který si popularitu získal stylem psaní, které bylo celkem silně ovlivněno užíváním drog a později také psychickými poruchami. Dohromady napsal 44 novel a 121 krátkých příběhů. Během let 1952-56 napsal 75 povídek, které ho zařadily mezi mladé, slibné autory. V letech 1962-72 vydal 20 románů (ta čísla jsou skoro neuvěřitelná). Ve veřejném životě se silně vymezoval proti americké vládě a Nixonův aparát označil jako bandu zločinců. Po otištění článku v hudebním časopisu Rolling Stone se stal věhlasným v kruzích antiamerické mládeže. Po policejním teroru se přestěhoval do Kanady a do Los Angeles se vrátil až v roce 1972. V nakladatelství Argo vyšla kniha v roce 2016 ve 2. vydání. 

Vydalo: Nakladatelství Argo, Překlad: Robert Tschorn, Formát: 244 stran

Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.

Líbí se vám novinka?

0 0
0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X