Domů » Články » Tip na knihu: Nadace

Tip na knihu: Nadace(3 minuty čtení)

Přišel čas zařadit do knižních tipů dalšího velikána, kterým bezpochyby Isaac Asimov je. Nadace patří mezi jedinečné skvosty a Asimov je rozhodně ten, který utvářel sci-fi literaturu svým spisovatelským umem. Toto je první kniha ze série o Nadaci, která vyšla v roce 2009 v nakladatelství Triton, Argo. Pojďme si lehce načrtnout, o čem příběh je.

Vzdělaný mladý muž jménem Gaal Dornick přijíždí do císařského světa zvaného Trantor, kde má nastoupit do nové práce k doktoru Hari Seldonovi, který se specializuje na psychohistorii. To je věda, která stojí na svém počátku a teprve se vyvíjí. Stojí ale na pevných základech a to na matematice. Doktor Seldon se ale díky svému tvrzení, které vychází z jeho vědeckého poznatku, dostane do nemalých problémů, ze kterých se vyklube obvinění z vlastizrady. A spolu s ním se do tohoto maléru sveze i Gaal. Během procesu Císařského soudu Seldon prohlásí, že Říše, která tu existuje několik tisíciletí, se pomalu rozpadá a nevyhnutelně spěje ke svému zániku. A není nikdo, kdo by tomu mohl zabránit. A i přesto, že se vědci podařilo obhájit svá tvrzení a přesvědčil i širokou veřejnost, trestu již nelze uniknout. Přece jen, pořád tu visí ve vzduchu ta “vlastizrada”, za kterou chtě nechtě potrestán být musí. 

A trest zní, že on i jeho spolupracovníci, kterých je zhruba 98 tisíc lidí spolu s jejich rodinami, se musí neprodleně přestěhovat na Terminus, což je svět na okraji císařství. Tam vznikla i Nadace, která má za úkol se vyvíjet, shromažďovat data a pravidelně vydávat Galaktickou encyklopedii. Před námi se rozprostírá Nadace, která je “vlastníkem” vědomostí a která spolu s vědou započíná obnovu lidstva. A hlavně jí prostřednictvím těchto dvou věcí manipuluje třeba tím, že nedopřává vzdělání každému, ale pouze vybraným jedincům. Vědomosti jsou výsledkem vzdělávání a otázkou zůstává, jestli svět, ve kterém mají jen vybraní jedinci možnost vědomosti získat, bude opět spět ke svému zániku nebo k dalšímu pokroku. 

Tenhle příběh nemá jasný konec. Ten by totiž potvrdil nebo vyvrátil vědecký předpoklad doktora Seldona. Její konec je otevřený. A je to tak dobře. Je to vážně klenot, který by neměl chybět v knihovně každého milovníka sci-fi.    

Isaac Asimov (1920-1992) se narodil v Rusku, v rodině židovského obchodníka, ale prožil život v USA, kam jeho rodiče v roce 1923 emigrovali. Usadili se v New Yorku a tam si otevřeli obchod, ve kterém byly mimo jiné právě i dobrodružné časopisy, a tak se už jako malý stal fanouškem tohoto žánru. Postupem času začal sám psát a své počiny nabízel Campbellovi jr., což byl slavný redaktor z časopisu Astounding SF, který mu pomáhal s jeho příběhy a díky němuž se v psaní zlepšoval. Proslul především zákony robotiky (já, robot) které platí dodnes. Název převzal z dramatu našeho velikána Karla Čapka R.U.R. čímž se nikdy netajil.   

Vydalo: Triton, Argo, Překlad: Viktor Janiš, Formát: 208 stran 

0 0 vote
Hodnocení článku
Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X