Domů » Články » Tip na knihu: NANOS

Tip na knihu: NANOS(3 minuty čtení)

Dnes pro vás mám jednu dystopickou jednohubku, kterou přinesl na světlo světa německý spisovatel Timo Leibig. Tento námět ho napadl na dovolené, když přemýšlel nad tím, co by se stalo, kdyby mohl člověk manipulovat s myšlenkami lidí. A to pomocí jídla. Jistě. Ne, že by to byla průlomová úvaha, ale když kolem toho postavíte poutavý děj, no, počtete si.

Jak to všechno začalo? Píše se rok 2021, Doktor Fosseye a jeho tým vyvíjí ve firmě SmartBrain (jak příhodný název) lék, který populaci zbaví strachu a také traumat. Celý proces léčby probíhá tak, že se do těla vpraví nanočástice, které působí na amygdalu – centrum strachu, které je v našem mozku. A tlumí svým působím její funkce. To samo o sobě nezní tak špatně, že? No, ale to by nebyl ten správný příběh, kdyby v něm nebylo jedno velké ale. Samozřejmě, že výsledky nevychází podle představ.  

A jak to vypadá ve světě teď? No, netrvalo to tak dlouho, konkrétně sedm let, kdy se svět ocitl pod nadvládou jednoho muže. Johana Kehlise. To je on. Ten, který odkoupil SmartBrain, využil nanos k ovládnutí Německa a nastavil tvrdou diktaturu. Evropská unie nápor nevydržela a sesypala se jako domeček z karet. Jak byste rozšířili tento “lék” který způsobuje tenhle “nepatrný” vedlejší účinek do světa vy? Hm? Ale nezoufejte, máme tu samozřejmě hrdinu. A tím je Malek Wutkowski, uprchlý trestanec, který se ukrýval v lese v naprosté izolaci a jednoho dne se k jeho nelibosti setká tváří v tvář i s gardou Kehlise. U tohoto setkání je zabit jeho nejlepší přítel a než naposledy vydechne, proběhne mezi muži slib, ve kterém se Malek zaváže vypátrat a zachránit jeho sestru. Aby to bylo dostatečně akční a zamotané, tak padne do zajetí odbojové skupiny, ve které pomalu zjišťuje, jak znepokojující je stav dnešní společnosti pod rukou krutovládce.

Je to vlastně scénář, který knižní svět zažil na vlastní kůži už tolikrát, že nás nepřekvapí vývoj děje. Jiné je to jen v tom, že s dobou se vyvíjení zbraně a vymýšlí se více rafinované způsoby, jak proniknout a ovládnout mysl lidí k naprosté poslušnosti. Začátek může být matoucí, ale porozumíte rychle a snadno. Cesty postav příjemně gradují a charaktery jsou sympatické, hlavně postava Maleka – ten by vyhrál cenu největšího sympaťáka knihy.

Timo Leibig (*1985) vystudoval interaktivní design a verbální komunikaci, živí se jako webový vývojář a jako spisovatel, pochopitelně. Publikoval již sedm thrillerů a fantay román. Docela slušné, že? Četli jste od něj už něco, kromě dnešního tipu? Knihu vydal Fobos a to v roce 2020, je to tedy čerstvá záležitost! 

Vydalo: Nakladatelství Fobos, Překlad: Eva Žočková, Formát: 448 stran

0 0 vote
Hodnocení článku
Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X