Domů » Články » Tip na knihu: Naprosto pozoruhodná věc

Tip na knihu: Naprosto pozoruhodná věc

Dnes vám přináším sci-fi od Hanka Greena, které je čtenáři velmi kladně hodnoceno. Je to bratr Johna Greena, který se už v povědomí čtenářů zapsal svými emotivními romány. A jak se zdá, i Hank je někdo kdo vládne spisovatelským umem, protože dokázal do svého příběhu zakomponovat nejen poutavý děj, ale projektuje v něm a dotýká se některých společenských témat.

Hlavní hrdinkou je v tomto příběhu April Mayová, která studuje design na vysoké škole a žije se svou spolubydlící se kterou také chodí. A jak tenhle příběh začal? Poměrně nevinně, ve tři hodiny ráno, kdy se April vracela z práce a po cestě si všimla sochy, která svým výzorem připomínala Transformera oblečeného v samurajském brnění. Dost možná to bylo tou brzkou ranní dobou, možná i přítomností kamaráda Andyho, díky kterému vzniklo video, ve kterém robota pojmenují Carl. To je umístěno na platformu YouTube a doslova se z něj stane virální kousek. A tak se veškerá pozornost záře YouTube reflektorů začne upírat na April. Každý se s ní chce setkat, být jí blízko a udělat s ní rozhovor.     

A tady se rozjíždí děj, ve kterém jsme svědky následků vcelku nevinných srandiček, o kterých by si April nikdy nemyslela, že by ji proslavily. Zatím to jako sci-fi nezní, co? Ale nebojte, už se k tomu pomalu dostávám. Mediální sláva s April celkem zamává, je nevyspalá, věčně unavená a v té chvíli se do příběhu nezastavitelně tlačí i ten sci-fi prvek, konkrétně hádanka, která se skládá z kódů a hudby. Kam ji to zavede a co ji to odhalí, vám pochopitelně neprozradím. Nejsem spoilerovací monstrum. Ale to, že to nakonec bude nebezpečné a dramatické, je jasné. 

Prvky příběhu se dotýkají zcela zjevně mediální slávy a síle sociálních sítí, které na člověka mají obrovský vliv (to internet obecně). Plus tu tedy máme LGBT romanci, která není nijak násilně uváděná do popředí, ale tak hezky plyne spolu s vývojem příběhu. Za což má u mě autor velké plus, protože jestli něco nemám na knížkách ráda, je to těžení z něčeho, co je buď cool nebo dostatečně kontroverzní. Zajímavostí je, jak mediální společnost přistupuje k April, člověk by řekl, že se budou zajímat o to, proč a odkud se tu vzali obrovští roboti, ale zdá se, že jim jde hlavně a pouze o samotnou April, což ve vás vyvolá otázku “proč”.

Hank Green (*1980) se živí jako CEO produkční společnosti Complexly, která se podílí na výrobě vzdělávacích pořadů, do jehož portfolia patří i pořady jako Crash Course a SciShow. Washington Post ho označil za jednoho z nejoblíbenějších amerických učitelů přírodních věd. S bratrem mají YouTube kanál vlogbrothers. Publikace u nás vyšla v roce 2019. Ukázku knihy naleznete zde.  

Vydalo: Fobos, Překlad: Julia Tesla, Formát: 328 stran 

Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.

Líbí se vám novinka?

0 0
0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X