Domů » Články » Tip na knihu: Neviditelná knihovna

Tip na knihu: Neviditelná knihovna

Dnes vám přináším tip na knihu, která se točí kolem jedné záhadné organizace. Tou se nazývá Knihovna a vlastní sbírku knih, jejichž hodnota je nevyčíslitelná. Je to první kniha ze série prozatím vydaných čtyř knih (pátý díl by měl vyjít tento rok) spisovatelky Genevieve Cogman a vyšla u nás v roce 2017 v nakladatelství Omega.

Jak jsem již zmínila, Knihovna je organizace, která se snaží pracovat v utajení a která vlastní sbírky knih neocenitelné hodnoty. Pro tuto organizaci pracují tzv. knihovníci. Ti mladší, kteří jsou náležitě proškoleni, posílají do alternativních světů s jediným úkolem a tím je vypátrat a přinést další vzácná díla, aby mohla být uložena do bezpečí organizace. Navíc, pokud pracujete pro tuto organizaci, propůjčí vám jisté výhody. Jednou z nich je, že nestárnete, což se ovšem vztahuje jen na prostor organizace. Nároky na knihovníky jsou jednoduché, hlavní je efektivita a hlavně nadání nebýt zpozorován. Je nutné, aby za sebou knihovníci nezanechávali stopy, které by mohly ohrozit celek. A tady se dostáváme k dalšímu umu, kterým jsou obdařeni. Dokáží přimět věci, aby dělaly přesně to, co je pro ně přirozené. 

Naše hlavní postava je knihovnice Irene, která pracuje jako pátračka knižních skvostů a jako zkušená knihovnice již prošla kdečím. Na další výpravu je k ní přidělený nováček a spolu jsou povoláni na úkol do Londýna, kde vládne chaos, takže není žádným velkým překvapením když se mise začne pořádně komplikovat. Lidé, kteří ovládají druhé natolik, aby je donutili k naprosté poslušnosti jsou dost velká komplikace. O to víc, když se podaří Silverovi, který touto magií vládne, přimět k poslušnosti i jednoho z knihovníků, který Knihovnu zradil. Každopádně na této cestě čeká hrdiny jedno velké nebezpečné dobrodružství a pořádně si máknou, aby splnili své mise. 

No a teď trochu k tomu, jak kniha zapůsobila na mě. Uhm, jedno je jisté, ten příběh má ve svém základu dost velký potenciál. Být vybrána a pracovat pro organizaci jakou je Knihovna a vyjíždět na mise, abych zachraňovala cenné svazky? Jistý druh nesmrtelnosti a dokonalé vládnutí jazykem natolik, že dokážu přimět věci dělat, co chci? Ou jé, kde to mám podepsat a kdy nastupuji? Kniha je rozdělena na dvě části. V té první se seznámíte s chodem, jak se cvičí knihovníci a co to obnáší. Ve druhé jdete z akce do akce při honbě za cennými svazky, kde na vás číhá řada nástrah. To není vůbec špatné, ale jaksi – je to jaksi takové nedotažené. Samozřejmě jako čtenář s občas monstrózní fantazií jsem tvrdým kritikem a napsat, že je to nedotažené, je vážně to nejjednodušší. Ale mě tu vážně chyběl nějaký pevný základ, na kterém by mohla autorka budovat příběh. Ano, zasype vás tunou informací, ale občas je to takové kostrbaté, neucelené. Nicméně bavit vás to bude, i mě to bavilo. Nápad je to originální a magicky přitažlivý tak jako hrdinové i padouši v příběhu.

Genevieve Cogman (*1972) vystudovala statistiku a lékařské systémy, později pracovala jako datový analytik a kodér lékařských systémů. Psala scénáře k PC hrám ještě dříve, než vyšel její debutový román Neviditelná knihovna (v originále 2015). Mezi její záliby patří ruční práce a hraní her. Žije na severu Anglie. 

Vydalo: Nakladatelství Omega, Překlad: Kateřina Heřmanová, Formát: 288 stran

Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.

Líbí se vám novinka?

0 0
0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X