Domů » Články » Tip na knihu: Oko světa

Tip na knihu: Oko světa

Psal se rok 1990, když vyšla první kniha amerického spisovatele Roberta Jordana, což je pro zajímavost jeho pseudonym. Jeho fantasy série Kolo času se stala legendární a vystřelila ho na přední příčky. Kniha byla nominována rok po publikaci na Lotus Award, kde získala šesté místo, což tehdy moc nenapovídalo tomu, že by se zrodila jedna z klasik fantasy. Pojďme se podívat blíže na to, s jakým námětem si tu autor pohrál. 

Nedaleko malé vesničky Emondovy Role žije poklidným životem se svým otcem mladík, jménem Rand al’Thor. Je to slušný, obyčejný kluk, který se chystá na oslavu jara, na kterou se těší. Jeho plány mu ale zhatí záhadná temná postava, která se protlouká okolím a kterou vidí jen dospívající chlapci. Záhy na to napadnou vesnici bytosti, no spíše stvůry, které místní znají jen z vyprávění. Útok se podaří odrazit jen díky čarodějce Moirain. Rand ale tuší, že pokud chce ochránit vesnici, musí s přáteli opustit domovinu a vydat se na cestu plnou dobrodružstvím i nebezpečenstvím. K jeho skupince se připojuje i Moirain se svým strážcem. 

Příběh je budován na proroctvích a legendách, které ve čtenáři vzbuzují zvídavé otázky především tím, jak se protínají a mění. Moc nepomáhá ani fakt, že každý vidí v proroctvích trochu něco jiného a tak je mnohem komplikovanější najít ten správný směr. Autor tomu malému zmatku úspěšně dopomáhá tím, že nám čtenářům dávkuje spojitosti, které vedou k odpovědím hezky postupně. Oko světa je naprosto typická fantasy, která v sobě nemá extra originální prvky, ale své záslužné místo mezi fantasy má. A je to proto, že si autor dal záležet na vypracování charakterů i samotného příběhu. Nicméně v něm zcela jistě uvidíte prvky z jiných knih a netřeba jmenovat, protože pokud jste to četli, víte. A pokud se teprve chystáte, zjistíte to na první dobrou. 

V následujících letech po vydání k ní Jordan přiřadil deset dalších částí plus prequel. Nicméně sérii už nedokončil, protože zemřel v roce 2007 a dokončení se chopil Brandon Sanderson. Kolo času je pro čtenáře jako loterie. Buď se vám líbit bude a budete chtít víc, nebo nedočtete ani první díl. 

Robert Jordan (1948-2007) je pseudonym pro spisovatele Jamese Olivera Rigneyho, Jr. Narodil se v Charlestonu v Jižní Karolíně. Mezi lety 1968-1970 sloužil ve Vietnamu v americké armádě a za své zásluhu získal několik vyznamenání. Po návratu získal titul ve fyzice a po promoci byl zaměstnán jako jaderný inženýr amerického námořnictva. Spisovatelskou kariéru odstartoval v roce 1977. Psal také pod pseudonymem Reagan O’Neal. Mimo Kolo času psal také romány o Conanovi. 

Vydalo: FANTOM Print, Překlad: Dana Krejčová, Formát: 512 stran 

Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.

Líbí se vám novinka?

0 0
0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X