Domů » Články » Tip na knihu: Plyšákokalypsa

Tip na knihu: Plyšákokalypsa(3 minuty čtení)

Ano, ten název dnešního tipu na knihu čtete správně. Ne, není to omyl. A ano, je to nepatrně bizár. Nicméně je to bizár plný plyše a už jen proto to stojí za vaší pozornost, ačkoli zápletka je podobná mnoha jiným. Ale to je tak vždycky. Tahle knižní novinka u nás vyšla letos v únoru v nakladatelství Carcosa a autorem je Carlton Mellick III. A my se teď na ten Cuddly Holocaust, což je originální název knihy, podíváme více zblízka.

Julie, hlavní hrdinka tohohle příběhu bývávala obyčejnou, nijak zvláštně výjimečnou holčičkou. Rodiče jí pořídili plyšového medvídka – pandu, který ale nebyl úplně obyčejný. Jmenoval se Poro a byl to módní hit té doby. Módní hračka – chytrá hračka, která byla sestavená tak, aby mohla s dětmi komunikovat. Poro ale není ten typ medvídka, který by měl vřelé, milé projevy. Je to spíše osobitý typ plyšáka, jestli mi rozumíte. Jestli ne, tak si vzpomeňte na film Ted. Už? Výborně. 

To vše je ale pouhý začátek celého příběhu, jak se říká špička ledovce. Vše se rozjede v momentě, kdy se tyhle chytré hračky dostanou k moci a ovládnou celý svět takovým způsobem, že se před nimi lidé musí skrývat v bunkrech. Když si představíte, jak světu vládnou plyšáci, je to možná roztomilé, ale tihle plyšoví frajeři vytvořili frakce, mají působivý arzenál zbraní a ovládají nejrůznější bojové techniky. Takže se z nich regulérně stávají typičtí záporáci, kteří drancují a vyhlazují o sto šest. V jednom z bunkrů se nachází i Julie, ze které se mezitím stala žena, která má pro strach uděláno a má filipa. Pro záchranu svých rodičů, kteří byli uneseni do vyhlazovacího tábora, se rozhodne pokrýt své tělo plyšem, což jí má pomoci lépe splynout s prostředím “tam venku” a tak se z ní postupně stává panda. Podaří se jí zachránit rodiče? A jak bude pokračovat vláda plyšových monster? Dokáže Julie zastavit teror? No, jestli čekáte, že vám to prozradím, tak ne. Jen si to přečtěte. 

Celá kniha se čte poměrně svižně a lehce a ta nešťavnatější část pro každého čtenáře čeká na samém konci příběhu. A vede k němu docela drsná cesta, ve které si přijde na své nejeden milovník sci-fi, fantastických bizzaro příběhů. Jak jsem psala na začátku, tahle zápletka tu byla několikrát, jen se tentokrát odehrává v cosplayi plyšových zvířátek. Autor se už dříve prokázal jako někdo, kdo umí psát drsné, poněkud zvrhlé příběhy, ve kterých se zabývá prohnilou morálkou, ale nezapomíná být vtipný v ten správný moment. A tady to opět potvrzuje. Ukázku z knihy máte zde

Carlton Mellick III (*1977) je americký autor, který se narodil v Arizoně v Phenixu a nyní žije v Portlandu. Je jedním z hlavních představitelů směru “Bizzaro” v americké undergroundové literatuře. U nás v nakladatelství Carcosa vyšly tituly jako Zbouchnul jsem Satanovu dceru (2019) a Strašidelná vagína (2018).

Vydalo: Nakladateství Carcosa, Překlad: Milan Žáček, Formát: 200 stran 

0 0 vote
Hodnocení článku
Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X