Domů » Články » Tip na knihu: Převorství u pomerančovníku

Tip na knihu: Převorství u pomerančovníku(3 minuty čtení)

Dnešní tip na knihu nás zavede do světa, kde se střetávají kultury a historie od spisovatelky Samanthy Shannonové. Jestli je vám její jméno povědomé, tak vězte, že ve spisovatelském rybníčku není nováček, má za sebou již celkem úspěšnou sérii s názvem Kostičas. 

Říši Inys již tisíce let vládne berethnetská dynastie. V čele stojí královna Sabran, která má na svých bedrech velký úkol, čímž je přivést na svět dědičku, která převezme její povinnosti. Jenže to nejde úplně tak hladce. Nejen, že královna není ani provdaná, ale je dokonce v ohrožení díky hrdlořezům, kteří se plíží do její blízkosti.

Svět je rozdělený na Západ a Východ (tak jsou rozděleny i kapitoly v knize). Západ obývá Ead. Dvorní dáma, která je ochotná pro svou královnu Sabran udělat mnohé, jen aby ji ochránila. A nezdráhá se zajít až tam, kde využívá černou (zakázanou) magii. Ead je jedna z mála cizinek u dvora, která se sice vypracovala na pozici dvorní dámy, což je ceněné místo, ale věrná zůstává tajnému společenství Rudých panen. A na této straně se nachází i královnin nejbližší přítel Loth. Na opačné straně, Východě, je zase dívka Tané, která zasvětila svůj život v přípravě bojového umění a to proto, aby se mohla stát dračí jezdkyni. Což samo o sobě zní dost cool, co? Zároveň je tu i Niclayse, který je alchymistou a byl vyhoštěn. Tané je však postavena před okolnosti, které ji doženou do bodu, kdy je ohrožena její celoživotní cesta a přímo tak ohrožuje její budoucnost. Překvapivě spolu Východ a Západ odmítají již nějakou dobu spolupracovat, ale spolehlivě, tak jak už to bývá, je k tomu donutí temné síly, které se probouzejí a nabývají síly po tisíciletém spánku.  

Pokud jste ještě nečetli nic od Samanthy Shannonové, tak právě ona je garancí příběhů, ve kterých si dokáže vystavět pestrý, bohatý a hlavně různorodý svět, který dokáže obsáhnout z vícero perspektiv. Inspiraci čerpá z historie, mytologie a mnoha kultur. Postavy ve svém příběhu vykresluje ve světle klasických hrdinů, kteří mají své klady a zápory a tím jsou tak uvěřitelnější. Není to úplně lehké čtení v tom smyslu, že by jste u příběhu mohli jen relaxovat, trocha toho přemýšlení se od vás očekává. Ale o to víc si podle mě dokážete užít celý tento svět, kterému autorka věnovala nemalé úsilí. 

Samantha Shannon (*1991) je britská autorka, která prorazila ve spisovatelském světě již zmíněnou knihou Kostičas, kdy se celá série držela na prvních příčkách žebříčku v New York Times. Kniha byla přeložena do 28 jazyků. Studovala na Oxfordské univerzitě anglický jazyk a literaturu. Knihu Převorství u pomerančovníku vydalo nakladatelství HOST tento rok v květnu. 

Vydalo: Nakladatelství Host, Překlad: Lenka Kapsová, Formát: 848 stran  

0 0 vote
Hodnocení článku
Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X