Domů » Články » Tip na knihu: Šedí bastardi

Tip na knihu: Šedí bastardi

A jsem tu zase spolu s knižním tipem, tentokrát na lehce přisprostlou, krvavou fantasy. Ano, je to tak, tato kniha obsahuje sprosťárny, ale je to vcelku vkusná záležitost, která má potenciál vás hezky chytit. Jonathan French nejdříve své dílo vydal vlastním nákladem, než si ho všimli větší ryby v nakladatelském moři. U nás se toho zhostilo nakladatelství Host a vyslalo ho na české pulty v minulém roce. Pojďme se podívat, o čem kniha je a jestli stojí za vaši pozornost.

Šedí bastardi. To je tlupa poloorků, kteří bojují a chrání svou i sousední zemi před čistokrevnými orky. Šakal je jedním z členů tlupy a je to, dá se říct, dost velký potížista, který neskrývá svou nespokojenost s nynějším obsazením vedení tlupy. Řekněme si otevřeně, Šakal si natolik věří, že si brousí zuby na místo velitele. Nicméně není jedním z těch, které by při jeho přáních provázela štěstěna. Nějaké velké, promyšlené politikaření tu moc nečekejte, spíše to vše vede k řádně krvavé mele. A že by z toho koukal nějaký extra dobrý konec? No, moc to nevypadá. Jak jinak by to také mohlo skončit, když se do všeho přimotá pár špatných rozhodnutí, planných slibů, trocha toho egoismu (toho není u takových hrdinů nikdy dost), skupinka padouchů, jejichž cesta se kříží s hrdinovou a koupeme se v krvi hned. 

Není to úplně příběh, kde by bylo jasně stanovené zlo a dobro, pro které se bojuje za vyšší cíle. Tito papíroví “hrdinové” jsou spíše postavy, které se ze všeho nejvíce řídí svým vlastním svědomím. A co si budeme povídat, svědomí je taková poměrně záhadná věc. Nedá se říct, že by se pokaždé rozhodovali správně nebo byly jejich cíle ty správné. Vlastně je to naopak. Pokud se vám bude zdát, že vyprávění není úplně ucelené, pak budete mít tak trochu pravdu. Ale jen částečně. Autor rozplétá příběh postupně, jisté spojitosti a smysl vyplouvají na povrch hezky pomalu. Co se zpočátku zdá jako nevinná, nedůležitá poznámka, která má jen navodit tu správnou atmosféru čtenáři, aby mohl lépe vplout do příběhu, se záhy ukazuje jako důležité střípky potřebné ke složení celé mozaiky. Narazíte tu na elfy, půlčíky i kentaury, takže o zábavu budete mít postaráno. Dovolím si tvrdit, že si příběh užijete.

Jonathan French je americký autor především fantasy žánru, který žije v Atlantě. Vypravěčský um si vytrénoval tvorbou RPG příběhů, které se staly základem pro jeho světy ve fantasy. Jeho debut, sága The Autumn’s Fall (2012-2014) byl také přijat kladně. Nicméně větší úspěch mají rozhodně Šedí bastardi (2015, u nás 2019) 

Vydalo: Nakladatelství Host, Překlad: Hana Vrábelová, Formát: 461 stran 

Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.

Líbí se vám novinka?

0 0
0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X