Domů » Články » Tip na knihu: Shannarův meč

Tip na knihu: Shannarův meč

Dnes pro vás mám tip na knihu od amerického spisovatele Terryho Brookse. Je to první díl ze série, který vyšel již v roce 1977, avšak českého překladu se dočkal až v roce 1997 v nakladatelství Omega. Je to typická fantasy, ve které se autor inspiroval Pánem prstenů, což je dosti znatelné, ale ani to mu na kráse příběhu neubírá. Pohodlně se usaďte, vyrážíme opět do světa fantazie. 

Od druhé Války ras, kdy král elfů Jerle Shannara získal od druida Bremena vzácný meč, s jehož pomocí dokázal zapudit Pána černokněžníků, uplynula celá staletí. Za tu dobu Shannarův rod prakticky skoro vymřel a Pán černokněžníků se opět postupně dostává k moci, aby mohl dokonat svůj plán a tím zničit nejen elfy, trpaslíky a lidi, ale také další národy, které žijí ve Čtyřzemí. Jak už to ale ve všech příbězích bývá, je tu možná někdo, kdo má šanci porazit zlo. A tím není nikdo jiný, než mladý půlelf Shea Ohmsford, který je zároveň (ne až tak překvapivě) posledním přímým potomkem slavného Jerla Shannary. Právě on by mohl opět pozvednout meč a zachránit tak Čtyřzemí. 

Shea je adoptivním synem hostinského a žijí v malé vesnici ve Stinném údolí. Pomáhá otci s nevlastním bratrem Flickem, vykonává různé pomocné práce a roznáší zásilky. Jednoho dne do hostince doputuje záhadný muž jménem Allanon, který tvrdí, že viděl všechny čtyři země a ovládá kouzla. Z počátku ho Shea nebere vážně a nezmění to ani fakt, že od Allanona dostane váček se třemi zázračnými kameny, které by ho údajně měly ochránit. Vše se ale změní, když hostinec navštíví netvor a našemu hrdinovi nezbývá nic jiného, než uprchnout i se svým nevlastním bratrem. A právě v této chvíli začíná putování a začíná být nad slunce jasné, že jediný, kdo má moc porazit Pána černokněžníků, který konečně nabyl plné síly, je právě mladý, na smrt vylekaný Shea. 

Ano, je tu spoustu podobenství z již zmíněné jiné fantasy. Družina, která se skládá z člověka, elfa, trpaslíka a kterou doprovází druid Allanon. Povolání hrdinů jsou také typická, přesně taková, jakými jsou hraničář, obyčejný syn farmáře a princ. Mohli byste také předpokládat, že hlavní postavou tu bude Shea, ale faktem zůstává, že v příběhu narazíte na zajímavější postavy s mnohem poutavějším charakterem. Což je minimálně milé překvapení, protože se veškerá pozornost netočí jen kolem něj a příběh tak získává poměrně překvapivý a zajímavější spád. Ale pro nás, kteří toho již přečetli dost, to přeci jen možná nestačí na to, abychom z toho jásali vzrušením. A možná je to jen určitým vývojem fantasy, který dost postoupil od dob, kdy na výslunní byly příběhy jako kupříkladu Pán prstenů. Dnes možná dychtíme více po něčem akčnějším a dynamičtějším, nicméně tohle je jeden z příběhů, který nás přivede zpět do starých časů a který má potenciál čtenáře oslovit.

Terry Brooks (1944) studoval na Hamiltonm College anglickou literaturu a poté přešel na práva na Washington and Lee University. Psaní se věnoval již od střední školy a v současné době vyplňuje spisovatelstvím veškerý svůj volný čas. Napsal sérii Letopisy rodu Shannara: Shannarův meč (1997), Shannarovy elfeíny (2017) a Shannarova píšeň přání (2019). A mezi jeho další díla se řadí další série Kouzelné království Landover (2011). 

Vydalo: Edice Knihy Omega, Překlad: Adam Steinz, Formát: 552 stran 

Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chceš nám nechat komentář k článku? Šup tam s ním!x
()
x
X