Domů » Články » Tip na knihu – Temná věž: Pistolník

Tip na knihu – Temná věž: Pistolník

Dnešní knižní tip bude z dílny Stephena Kinga, kterého zmiňuji celkem často. Tentokrát to ale není typická hororovka, na kterou jsme od něj zvyklí. Jedná se o román s prvky fantasy, které se snoubí se sci-fi elementem. Tento román sám King považuje za svůj stěžejní a my jsme měli možnost s ním přijít do kontaktu někdy v druhé polovině devadesátek v předmluvě k Zelené míli. Pojďme si načrtnout o čem příběh pojednává.

Hlavním hrdinou románu je Roland, který je pistolníkem, jež pronásleduje tajemného muže v černém. Roland je posledním pistolníkem ve světě budoucnosti, který je zpustošen po všech stránkách. Morální hodnoty a pravidla upadají v zapomnění stejně tak, jako fyzikální jistoty a náš pistolník je jediným zástupcem všech přeživších. Připadá vám to trochu jako western? No, on je do této podoby zasazen celý příběh a je okořeněn o velkou špetku magičnosti, záhadnosti i surovosti a zároveň je v něm zahrnuta snovost. Vyvstává ve vás jako čtenářích spoustu otázek, na které klasicky nedostanete jen tak odpověď. K těm se musíte hezky poctivě, pomalu pročíst. Kupříkladu, co je vlastně ta Temná věž? Kým Roland je? Na to všechno vám poskytne autor po hezkou dobu jako odpověď pouhé náznaky a metafory. 

Tento počin by se dal celkem bez výhrad označit jako experiment. Už jen proto, že se obsah tolik liší od naprosté většiny Kingových příběhů. Ale tenhle experiment je jakýmsi důkazem, že King je skutečně mistrem v oboru, protože se umí pohybovat jako spisovatel v různých rovinách, které se od sebe ve svém základu dosti liší. Celé to pro mě dostává úplně jiný rozměr už jen proto, že v celé knize jsou vlastně jen dva protagonisté (Roland a chlapec Jake). A “jen” s tímhle dokázal King doslova vykouzlit poutavý příběh plný různých překážek, které staví před ty dva jako na běžícím páse v podobě mutantů, kteří naše dva hrdiny umí řádně potrápit. Skutečnou zkoušku ale dostanou právě v poušti, která otestuje a možná i posune jejich hranice v otázce přežití. Hrdinové mají velmi dobře vykreslené charaktery. Roland je houževnatý, odhodlaný zajít až za samou mez, Jake se zase jako dítě, kterým je, snaží pochopit proč se mu v životě děje právě tohle, děs spolu s hrůzou jsou jeho stínem a myšlenky se točí kolem toho, jestli se někdy vrátí domů. Takže tu máme dva protiklady a jak víme, hrdinské protiklady se velmi přitahují a dokáží tak okouzlit čtenáře nebo i diváka a v mžiku ho vtáhnout do děje. 

Impuls pro napsání této sedmidílné ságy byla Kingovi báseň Childe Roland od Browninga, se kterou se setkal při svých studiích. Během jeho studentských let vznikly první dvě kapitoly a to: Dostavníková stanice a hlavně Pistolník, kterým všechno začíná. Pokud jste ten typ čtenáře, který u knih preferuje hudební podkres, který příjemně dokresluje vaši představivost, tak Ennio Morricone je v této záležitosti dobrou volbou. 

Stephen King (*1947) aneb “Mistr literární hrůzy” či “Král hororu”, to jsou označení pro tohoto velikána, který má na svém kontě 81 knih + více než 100 povídek, 9 knižních sérií a řadu scénářů. V roce 1970 absolvoval univerzitu v Oronu, obor angličtina a tvůrčí psaní se zaměřením na učitelství. Když nemohl najít práci, psal povídky, které následně prodával do pánských časopisů. Svůj první román Carrie prodal v roce 1973 za kterého se stal bestseller. Od té doby se spisovatelství věnuje naplno. 

Vydal: BETA Dobrovský, Překlad: Linda Bartošková, Formát: 200 stran 

Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.

Líbí se vám novinka?

0 0
0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X