Domů » Články » Tip na knihu: Underground

Tip na knihu: Underground

Dnes jsem do knižních tipů zařadila opět českého autora Františka Kotletu, kterého spousta z vás zná. Žánrově tohle literární sousto nepatří jen do sci-fi, spíše odpovídá žánrům jako je postapo, dystopie a kyberpunk. A jak už je u Kotlety skoro zvykem, čte se to samo. Underground vyšel v březnu tento rok v nakladatelství Epocha.

Hlavní postavou je tu bývalý policista Petr Vachten, který byl ve válce s Polskem, ve které přišel o nohu. To bylo v době, kdy ještě neexistovala bájná Praha City, která je vedena hned několika průmyslovými giganty. Od té doby se pak spousta věcí změnila a ze spousty věcí, jako je třeba jídlo nebo voda, udělala luxus, který si ne každý může dovolit. Vachten nyní pracuje pro Bezpečnost (dělá „uklízeče“) a sem tam vezme kšeftík od tajemné mecenášky. Pro tentokrát dostane úkol, který spočívá v tom pohlídat digitální čarodějku Fairy Fay, na kterou má někdo spadeno a proto je v nebezpečí. A ačkoli je Vachta znalý kdesčeho, tohle spinkutí tak trochu převyšuje i jeho bujnou představivost. A větší problém je ten, že je na stopě o krok pozadu. A s tím se ostřílený Vachten smiřuje jen horko těžko.

Svět, který je tu vyobrazen, je poměrně drsný a krutý i v poměru s ostatními, které Kotleta vykonstruoval. Lidský život tu nestojí ani za zlámanou grešli a samozřejmě jen vyvolení mohou žít v těch lepších podmínkách. Praha City je město směřující k výšinám, kde zhruba někde uprostřed žije střední vrstva. Úplně nahoře mají výsadu být ti nejvíce privilegovaní a úplně dole, na samém dnu, skomírá chudina. 

Underground je jen opětovné potvrzení toho, že Kotleta je autor, který má ještě mnohé co nabídnout, protože přišel s něčím, co sice není úplně originální, ale chytne vás to. Pořád je to jesenický řezník, takže o nějaké ty typické akční a divoké akce spolu se ženami nepřijdete. Na co se můžete těšit jsou všelijaké futuristické vymoženosti a vznášedla. To zní celkem dobře, ne? 

František Kotleta (*1981) vlastním jménem Leoš Kyša, novinář, publicista, spisovatel a scénárista. Novinářskou kariéru započal v Opavském inzertu (regionální noviny). Od roku 2003 byl redaktorem deníku Právo, mimo jiné psal pro Týden, Instinkt. Jako scénárista má na svém kontě dokument o astrofyzikovi Jiřím Grygarovi. Je také iniciátorem a koordinátorem Paranormální výzvy českého klubu skeptiků Sifyfos, která nabízí těm, kteří věří, že můžou prokázat paranormální jevy, provedení vědeckého experimentu. 

Vydalo: Nakladatelství Epocha, Formát: 312 stran

Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.

Líbí se vám novinka?

0 0
0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X