Domů » Články » Tip na knihu: Zloděj úsvitu

Tip na knihu: Zloděj úsvitu

Zloděj úsvitu je první knihou z trilogie Kroniky Havranů, která vzešla z pera Jamese Berclayho a u nás ji vydalo nakladatelství Fantom Print již v roce 2012. Kniha má takovou tu typicky sympatickou zápletku, ve které se skupina hrdinů vydává zachránit lidstvo a na své cestě se setkává s ledasčím, co ve světě fantazie může existovat.

Zabíjet ano, vraždit ne. To je zlaté, nejdůležitější pravidlo elitní skupinky žoldáků, kteří si říkají Havrani. A právě s touto skupinkou, ve které jsou; válečníci Ras, Richmond, Talan, Sirendor Larn, Neznámý válečník, Hirad Srdcoled a mág Ilkar se potkáváme v boji, kde díky chybě jednoho z nich umírá člen Ras. Richmond je ten, kdo se nedržel pravidla a zdá se, že právě tento přešlap donutí všechny zapřemýšlet a připustit si myšlenku, kterou se každý z nich snaží vytěsnit. A sice to, že roky plynou a oni nejsou tak obratní, jak bývávali. Kondice, kterou oplývali za mladých let, je ta tam. A ačkoli jsou to povoláním bojovníci, každý z nich má nějaký sen, cíl, ke kterému by rád došel a naplnil ho. Bude tohle moment, kdy se jejich cesty rozejdou a oni začnou žít “obyčejný” život? No, mohl by být. Mohl. Ale…  

Než se tak stane, usnesou se, že přijmou úplně poslední nabídku, kterou jim předloží xetenský vyšší mág Denser, který má tak trochu prsty ve smrti jejich přítele. A jak se zdá, bude mít na svědomí možná více, než jednoho z nich. To, co se zdálo zpočátku jako rutinní zakázka, se pomalu ale jistě přeměňuje na nejtemnější a nejvíce zlověstnější úkol, se kterým se vůbec kdy setkali. Jsou zataženi do sporu čtyř univerzit a nemalou roli tu hrají artefakty, které Havrani nutně potřebují, aby mohli vyvolat ničivé kouzlo a zachránit tak celou zemi. Setkají se s černokněžníky, kteří uprchli ze svých cel a mají armádu barbarských Wesů, kteří se jen třesou na to, až budou moci provést pořádné krveprolití. A draci? Jakýpak mýtus, ti tu nesmí chybět. Havrani se opravdu zapotí a dost možná nejednou zalitují, že si nešli každý svou cestou a přijali tuto zpropadenou zakázku. 

Akce, to jsou pasáže ve kterých autor dokonale vyniká a bere čtenářům dech. A potvrzuje to i skutečnost, že nás autor na samém počátku vhodí do bitvy, kde se to mele a my máme co dělat, abychom se v pár vteřinách prvních řádků zorientovali. Ale jde to. Jde. Havrani jdou v podstatě z boje do boje a když už si zvyknete na všechny postavy, autor vám jich pár vezme. Protože co by to bylo za bitvy, kdyby v nich nikdo neumíral. Jediné, s čím možná budete zápasit, je děj vyprávěný mimo boje. Události, které spojují hrdiny i jejich společnou cestu, a tak trochu i osud, mohly být dle mého nemístného soudu popsané plynuleji. Trochu se možná budete ztrácet v dějových linkách i samotných hrdinech, ale autor s tím počítal a hned ze začátku máte soupis všeho potřebného. Tak směle do toho! 

James Barclay (*1965) se narodil v Anglii a už od útlého dětství byly jeho vášní knihy. První dílo napsal již v jedenácti letech a k žánru fantastiky a sci-fi ho přivedl jeho bratr. Zloděj úsvitu (Dawnthief) vyšel v originále již v roce 1999, druhá kniha Polední stín (Noonshade) vyšla o rok později a třetí Děti noci (Nightchild) v roce 2009. Všechny u nás vyšly v roce 2012.

Vydalo: Nakladatelství Fantom Print, Překlad: Jan Kovář, Formát: 400 stran

Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.
0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X