Domů » Články » Tip na knihy: Tolkienovi hrdinové a Tolkienovy bitvy

Tip na knihy: Tolkienovi hrdinové a Tolkienovy bitvy

Dnes vám přináším lehce netradiční knižní tip, který se nebude tolik týkat obsahu obou knih, jako spíše vizuálu, který budu opěvovat. Obsahu se dotknu jen tak letmo, protože kdybych se tu měla rozepisovat, vydá to na nespočet stran. Pojďme se podívat více zblízka na tyto dvě krásně zpracované knihy, které vyšly v roce 2019 v nakladatelství Fobos.

Tolkienovi hrdinové
Vazba obou knih není ani měkká ani tvrdá, je to něco mezi a důležitá zpráva je, že když ji s sebou budete tahat po všech čertech, šance na zohýbané rohy je malá. Ilustrace postavy na obálce spolu se zlatým potiskem z této knihy dělají tu, u které by byla škoda, kdyby byl vidět v knihovně jen její hřbet. Tahle kniha si zaslouží čestné místo, aby na ni bylo hezky vidět. Další zajímavostí jsou stránky. Nejsou typicky bílé, ale mají takovou lehce hnědou patinu, která vám okamžitě připomene pergamen. 

Začínáme hezky předmluvou, která vás připraví na dění, které bude následovat. Kniha je rozdělena do sedmi částí a vše je rozděleno podle časového období, takže v různých erách najdete věhlasné, významné hrdiny té doby. Je přehledná a srozumitelná, prokládaná ilustracemi. Nicméně je to jen takové obecné shrnutí. Tolkienovy samostatné knihy jsou naprosto jiný level a tato kniha je nedokáže, a ani se je nesnaží obsáhnout. Je tu však taková nepěkná věc, v knize jsou překlepy. Ano, jsou tu. Nebudu lhát, dost to kazí celou tu grafickou část. 

Anotace: 
Pokud máte rádi Pána prstenů, Hobita a Silmarillion (nebo někoho takového znáte), pak je pro vás tento svazek ideálním průvodcem historií i kontextem všech těchto knih a jejich oblíbených hrdinů. Tolkienova Středozem zažila zkázonosné války a klíčové bitvy, z nichž povstali velcí hrdinové a hrdinky měnící běh dějin. David Day zkoumá Tolkienovo mnohoznačné vyobrazení hrdiny od stvoření světa Ardy až po konec války o Prsten. Vydejte se napříč věky s charakteristikami postav Froda, Gandalfa a dalších. Objevte porovnání s mytologií, to vše doplněné jedinečnými ilustracemi. 

Tolkienovy bitvy
Vizuál je neméně krásný jako u Hrdinů. Kniha je plná mapek bitev, ke kterým jsou přidané legendy, abyste se v tom mohli lépe orientovat. David Day nám přibližuje dění v bitvách, které se ve Středozemí odehrály a dělá to velmi čtivě. Což je velmi neoriginální označení, říct o knize že je čtivá, já vím. Nicméně u této knihy si dovolím tvrdit, že není jen tak pro někoho. Pro to, abyste se neztratili a porozuměli, potřebujete alespoň tak nějak obstojně znát Tolkienův fantastický svět. Ale zase opravdoví znalci byli z této knihy lehce v rozpacích. No, záleží na tom, jaká máte očekávání.   

Anotace: 
Tolkienovo dílo je protkáno strhujícími a velkolepými bitvami. Muži proti orkům, elfové proti Sauronovi, skřeti proti trpaslíkům. Středozem byla zas a znovu svědkem bojů mezi některými z nejvýznamnějších postav, a Tolkienovy bitvy je rozebírá všechny, od legendární bitvy o Helmův žleb po zničení Železného pasu, s detailními mapami, ukazujícími terén, místo a způsob útoku jednotlivých armád. Nezbytný průvodce pro každého příznivce Tolkienova díla, který se chce dozvědět víc o jeho bitvách.

David Day (*1947) vystudoval Univerzitu v Britské Kolumbii a pracoval nějakou dobu jako dřevorubec. Jako novinář se zájmem o ekologii a přírodu cestoval po celé Evropě. Je velkým znalcem Tolkienova díla a autorem Průvodce světem J. R. R. Tolkiena, Tolkienova bestiáře a další řady titulů z oblasti mytologie a fantastiky. 

Vydalo: Nakladatelství Fobos, Překlad: Jan Lipšanský, Formát: 256 stran (obě knihy) 

Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.

Líbí se vám novinka?

0 0
0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X