Domů » Články » Tip na seriál: Dracula

Tip na seriál: Dracula

Pojďme se dnes zakousnout do něčeho šťavnatého. Třeba do minisérie z produkce BBC a Netflixu, za kterou stojí tvůrci Sherlocka, ve kterém zazářil Benedict Cumberbatch, Mark Gatiss a Steven Moffat, kteří se postarali i o scénář. Minisérie má tři díly, premiéru měla hned v první den roku 2020 a sklízí poměrně slušné kritiky. Pojďme se na tuhle oživenou klasiku podívat více zblízka. 

Myslím, že na začátku by bylo dobré zmínit, že se jedná o pouhou adaptaci. Se svou předlohou spíše na dálku koketuje, než že by se jí držela. Jediné, co zůstává věrné je doba, ve které se vše odehrává a to jsou poslední léta 19. století. Tenhle Dracula v podání dánského herce Claese Banga je tak nějak odrazem všech vampýrů. Je to klasický šlechtic, prolezlý skrz naskrz dekadencí s děsivou příměsí temného netvora, který je obtěžkán děsivými činy a čas od času utrousí údernou poznámku, která celému tomu obrazu dodává ten správný šmrnc. Příběh začíná v roce 1897, kdy za hrabětem Draculou přijíždí Jonathan Harker, právník, který nemá ani zdání, co ho na hradě v Transylvánii čeká. A že to bude hororový zážitek, o tom se tu nemusím dlouhosáhle rozepisovat. 

Pokud jste od stejných tvůrců již viděli Sherlocka, musí vám být jasné, že příběh bude spíše naruby. A taky že skutečně je. Nevím, jestli je to úplně dobře nebo špatně, ale ve svém závěru ty všechny změny možná přijmete a přimhouříte oko nad nedokonalostmi, které tu prokazatelně jsou. Více než krvelačné monstrum je tu Dracula vystižen jako někdo, kdo se skrývá sám před sebou a je to vcelku slušný pokrytec, který všechny své nedostatky slýchává z úst žen. Zkrátka Dracula ani za těch několik stovek let stále nerozumí sám sobě. Ve třetí části se setkáváme s Draculou v současnosti, kde je zobrazen jako privilegovaný muž, pro kterého je luxus snadno dostupnou věcí. Což úplně nevím, jak zhodnotit, protože tady pro mě kvalita kousku upadá. Nicméně sympatické a koukatelné to je. Pravděpodobně vás leccos pobaví. 

Režii měli na starosti Johny Campbell (Informer), Damon Thomas (Killing Eve) a Paul McGuigan (Carnival Row). Je to tedy podle knížní předlohy irského spisovatele Abrahama Stokera. 

Dracula, Drama / Horor / Velká Británie / 2020 / 4 h 29 min (Minutáž: 88-91 min)

Herecké obsazení: Claes Bang, Jonathan Aris, Morfydd Clark, Sacha Dhawan, Mark Gatiss a další

0 0 vote
Article Rating
Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
X