Domů » Články » Tip na seriál: Geniální přítelkyně

Tip na seriál: Geniální přítelkyně

Seriál je natočen podle knižní předlohy autorky, vystupující pod pseudonymem Eleny Ferrante, která se podílela také na scénáři první osmidílné série, jež u nás v roce 2018 odvysílala HBO. Na druhou se můžeme těšit tento rok. Pojďme si tedy připomenout, o čem první série je a lehce zhodnotit, jestli se filmová adaptace zdařila.

Příběh líčí přátelství dvou dívek, Lily a Eleny, které bychom mohli celkem snadno označit jako komplikované. V úvodu se setkáváme s Elenou, dámou v určitém věku (60 let), která se dozví, že její kamarádka Lily se rozhodla doslovat zmizet z povrchu zemského, což jí vzhledem ke kamarádčině složitosti, nepřekvapuje. Lily se za sebou rozhodla zamést a nenechat jedinou stopu, která by nasvědčovala, že vůbec kdy existovala. Jenže Elena se jí tak trochu rozhodne zkřížit plán, a to tím, že začne vzpomínat na jejich dětství. Jsme vedeni elegantním vypravěčským umem coby zralé Eleny, která nám přibližuje optiku jejich vztahu a jejich dobrodružství. A že to nebyla procházka růžovým sadem, je tak nějak jasné nám všem. Zvláště těm, kteří četli knižní předlohu, kde se Ferrante představuje jako autorka, obdarovaná nás vtáhnout do příběhu. Neapolská chudinská čtvrť v 50. letech minulého století byla tvrdým místem, kde se jako dorozumívací prvek volilo násilí. Jestli jsou muži v tomto seriálu viděni jako vzteklouni, ženy jsou možná dvakrát tak horší. Bezútěšné místo i situace promítané ve vztazích.

Stejně jako jsem to psala u jiných filmových/seriálových adaptací, napíšu to i tady a bude to platit dvojnásob. Je velmi těžké zpracovat takový příběh, kde autor ukazuje své vlohy a čaruje psaným slovem, do seriálu s omezeným časem i rozpočtem. Pro samotné herce to byla myslím velká výzva, ale musím uznat, že se to povedlo. Režisérovi se podařilo vtisknout seriálu podstatnou část knižní poetiky, skrze naše dvě hlavní hrdinky. Chvílemi vás až umrtví ten vztah dvou dívek, který se před vámi skládá jako puzzle a vy nejenže vidíte tu rozdílnost obou hrdinek pouhým okem, ale vnímáte ji i ve vší té hloubce, která nás provází celým seriálem. Upřímně, je to chvílemi až odzbrojující. A ano, právě jsem tu předvedla v jednom odstavci svou patetickou část v celé své kráse. Ale tvůrcům se opravdu podařilo vylíčit chudinskou část města a život v něm dost silně uvěřitelně. Jen rada pro vás, připravte se, že tady se hraje podle jiných pravidel a že to, co je pro nás již přes čáru, je v té době a v tom místě celkem běžným jevem.

Režie se ujal Saverio Costanzo (Hungry Hearts), který se podílel i na scénáři. Na scénáři dále pracovali Laura Paolucci (Caos calmo) a Francesco Piccolo (Il traditore).

 L’amica geniale, Drama / Itálie / USA / 2018-2019 / 15 h 47 min (Minutáž: 50-63 min)    

Herecké obsazení: Elisa del Genio, Ludovica Nasti, Luca Gallone, Fabrizia Sacchi, Antonio Milo a další 

Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chceš nám nechat komentář k článku? Šup tam s ním!x
()
x
X