Domů » Články » Tip na seriál: Godless

Tip na seriál: Godless

Přináším vám tip na westernovou sedmidílnou minisérii, kterou Netflix odvysílal v roce 2017. Je to typická westernovka, která vás zaujme nekomplikovaným příběhem, který ale dokázali pozvednout na vyšší úroveň herecké výkony a vše, co k westernu patří. Pojďme se podívat na to, o čem minisérie vypráví a jak se to povedlo.

Píše se rok 1884 a ocitáme se na Divokém západě ve vnitrozemí Nového Mexika, kde nám hned první scéna perfektně nastíní poměry tehdejší doby a řeknu vám, je to syrové a nemilosrdné. Průjezd vypáleným městečkem Creede vás natolik ohromí, že si ho možná pustíte znovu, protože na to, že je to první scéna, dokáže opravdu silně zapůsobit. Celý příběh se točí kolem mladého muže jménem Roy Goode, který v životě neměl zrovna štěstí. Jako dítěte se ho ujme nechvalný vůdce tlupy desperátů Frank Griffin, kterého směle můžeme označit za padoucha, který v nás umí zviklat v tom, co si o něm myslet. Roy se jednoho dne rozhodne opustit Frankovu tlupu a vlastně celou rodinu banditů. A udělá to velkolepě, i s posledním lupem tlupy, což mu Frank samozřejmě nemůže jen tak odpustit a plánuje proto pomstu. 

Jeho cesta vede do městečka La Belle, kde nakonec nachází azyl na farmě u Alice Fletcherové. La Belle je zvláštní místo, které obývají z velké části ženy/vdovy, děti a starci. Bylo postiženo tragickou nehodou v místním dole a tak jsou to ženy, které tu hbitě a dovedně ovládají své kolty, když je třeba. A servítky si tedy vážně neberou. 

Příběh této minisérie je tak jednoduchý, jak jen u westernu může být. A to, co z něj dělá skvělý seriál, jsou především dialogy a herci, kteří předvádějí neuvěřitelné výkony. K tomu si přičtěte práci s kamerou, která nám poskytuje dostatečné dlouhé záběry na kolty, krocení koní, typický zvuk při nabíjení winchestrovek, pohled do očí hrdinů nebo na překrásné scenérie u kterých zatajíte dech. Jsou to westernovská klišé? Ano, ale bez nich by to nebylo ono.     

Režii a scénář měl na starosti Scott Frank, který má na svém kontě filmy jako A Wal Among the Tombstones a Logan. 

Godless, Western / USA / 2017 / 7h 36 min (Minutáž: 41-80 min)

Herecké obsazení: Michelle Dockery, Jeff Daniels, Jack O´Connell, Scoot McNairy, Adam David Thompson a další

Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na
X