Tip na seriál: Hlava XXII(3 minuty čtení)

Tentokrát jsem tu se seriálovým tipem na válečné drama, které je natočeno na motivy díla Josepha Hellera. Minisérie o šesti dílech se točila pro internetovou televizi Hulu a v Česku ji naleznete na HBO. Jde o jednu z těch knih, které se pro svou náročnost nedají dobře zfilmovat, avšak tým George Clooneyho se toho nakonec ujal a my se pojďme podívat, jak to dopadlo.

Hlavní dějovou linkou tu je kapitán amerických leteckých sil v Itálii, Yossariana, který se snaží vyvléct ze své vlastenecké povinnosti. Slouží na západě a jako pilot bombardéru dává všanc svůj život při leteckých misích, které mají jen jediný cíl, a to zabít co nejvíce protivníků. Naráží tu na skutečnost, že nepřítel možná nenosí německou uniformu, ale je i v jeho vlastních řadách, kde se projektuje do velitelů, kteří jsou v podstatě egoičtí psychopati a byrokrati k tomu. To, co nakonec vidíme před sebou, je taková prapodivná změť armádní mašinérie, ze které, jak se zdá, není úniku. Hlava XXII je vlastně tak nějak dokonalým popisem situace, kdy podmínky problému vlastně znemožňují samotné řešení.  

Řekněme si upřímně, tohle literární dílo opravdu není jednoduché zachytit ve filmové podobě. A už vůbec ne věrně. Může se mu přiblížit, tak nějak opisovat jeho linie, ale vetknout celý ten příběh do šestidílné minisérie prostě nejde. Sám Heller nechává své čtenáře čekat na nějakou první akci, která je pro samotný děj důležitá a začíná tvořit mozaiku souvislostí. To se samozřejmě muselo upravit pro zfilmování a tak už v prvním díle se plynule dostáváme do dění, na které si v knize počkáte desítky stran. Co je tak nějak hnacím motorem celého příběhu? Absurdita, která nás dokáže zarazit a nad kterou kroutíme hlavou. Třeba když se voják omylem ocitne ve špatném stanu a je omylem rovnou odvelen do bitvy, aniž by prošel minimální kvalifikací. A šťastný konec to pro něj nemá. To je krásná ukázka absurdity a vlastně takového válečného šílenství. 

Tým George Clooneyho se ze začátku k možnosti natočit tuhle minisérii vyjádřil poměrně přímě a tuto možnost odmítli. Nakonec ji ale po určitých peripetiích a dlouhého zvažování přijali a výsledek není špatný. Hlavní hrdina se sice krapet liší od toho papírového, ale herecky je ztvárněn poutavě a skvěle. Styl zpracování na diváky dokáže silně zapůsobit, když se přelévá z akce, kde se promítá čiré zoufalství a nebezpečí do podivné skoro až idylky, kdy vojáci zahálí, povalují se na pláži a odpočívají. Vtipné až cynické momentky tam jsou, ale spíše poskrovnu. Nakonec ale stejně převáží tragédie a násilí.

Tvůrci a zároveň scénáristy jsou Luke Davies (Lion) a David Michôd (The King). Režii měli na starosti Ellen Kuras (Coffee and Cigarettes), Grant Heslov (Good Night and Good Luck) a George Clooney (August: Osage County). 

Catch-22, Válečný / Historický / Drama / Krimi / Komedie /USA / 2019 / 4 h 24 min (Minutáž: 44 min)

Herecké obsazení: Christopher Abbott, Kyle Chandler, Rafi Gavron, Graham Patrick Martin, Lewis Pullman a další

Source :
IMDB, CSFD
Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
X