Domů » Články » Tip na seriál: Home for Christmas

Tip na seriál: Home for Christmas

Dnešní seriálový tip bude více odpočinkový. Nic, nad čím byste museli nějak složitě přemýšlet. Tuhle norskou, vánoční romantickou komedii najdete na Netflixu v podobě šesti dílů. Tenhle tip, vzhledem k jeho obsahu, se soustředí spíše na holky. I když, proti gustu… Tak se na to pojďme podívat zblízka.

A začínáme hezky u rodinného stolu na první adventní neděli, kde se sešla celá rodina. Johanna, která je hlavní hrdinkou, nám s pohledem upřeným do kamery vysvětluje, proč sedí mezi dvojčaty svého bratra na konci stolu, kam ji usadila matka. Je jí 30 a nejen že nemá děti, ale nemá ani přítele, což z ní dělá jedinou single ženu bez závazků u velkého stolu. Místo mezi “dospělými” ji připadne až v momentě, kdy domů přivede přítele. Motivace jako hrom. Co si budeme povídat, nejhůře to nese maminka a v nejtěžších chvilkách (nejtěžších hlavně pro naši hrdinku) vzpomíná na jejího ex-přítele, se kterým tvořili s Johannou přece tak hezký pár. Nejen, že jsou to už tři roky, kdy se rozešli, ale ještě k tomu už je ženatý a má děti. Takže když se na Johannu sesype skoro celá rodina krom dvojčat, která nemluví, ale kdyby mohla, určitě by se přidala taky, vypadne z ní v rámci pudu sebezáchovy: „Mám přítele!“ 

Johanna pracuje jako zdravotní sestra, která v pauzách na jídlo hraje v kumbálu tetris a je to milá, sympatická osoba, která je ochotná pomoci, když to její blízcí potřebují. Je se svým životem spokojená, je šťastná i když je sama a nemá pocit, že by ji ve svých třiceti nějak výrazně ujížděl vlak. Na to ovšem mají, jak je zvykem, jiný pohled ostatní. Ať už je to již zmíněná rodina nebo přátelé. Mezi pacienty je oblíbená, zejména hezký vztah má s Trinou Nergaardovou, která není hospitalizovaná poprvé a která je tak trochu v seriálu symbolem ženy, která se rozhodla nemít děti, ale užít si život po svém. Nevypadá, že by toho litovala, svou situaci bere tak jak je, bez lítostivého ohlížení se zpět do minulosti. Mezi ní a Johannou to hezky jiskří vtípky, které jsou doprovázené jemnými tóny laskavosti a respektu. 

A dostáváme se k hlavní lince příběhu, i když nejsem si jistá, jestli pro mě nebyla tou vedlejší, protože mnohem důležitější mi přišly všechny ty vztahy, které má vytvořené a o které pečuje tak, jak nejlépe umí. Takže, zpět k dění, Johanna má 24 dní na to, aby si buď našla přítele, kterého přivede ke štědrovečernímu stolu nebo se přiznala, že si to vymyslela. Od založení profilu na seznamce s pomocí nejlepší kamarádky se dostáváme se do fáze, kterou oficiálně nazývám: “Randění s blbci”. 

A rovnou do největšiho pekla, kterému se říká speed dating. Pro případ, že byste neměli představu o co jde, sedíte u stolu, kde se u vás vystřídá x hledajících srdcí. A škála výběru je opravdu pestrá, od úspěšného obchodníka, který se vyžívá v popisování vlastního úspěchu, přes nervózního chlapíka, který se pořád směje, takže se ani nedozvíme, jak se jmenuje nebo co dělá, po chlapíka, pro kterého je věk jen číslo a působí jako perverzní strýček z nízkorozpočtového porna. Ani tohle peklo ji ale neodradí a hledá dál. Na další eskapády při randění se podívejte sami, budete se bavit. A nakonec budete možná i lehce dojatí, koho Johanna ke štědrovečernímu stolu přivede. 

Je to milé, hezké a obyčejné pokoukání, které vám možná silně připomene film Láska nebeská. Ne náhodou je to i jeden z nejoblíbenějších filmů Johanny. Ale samozřejmě to není jen o lásce, která má mimochodem spoustu podob a nemusí jít nutně o tu partnerskou. Klade se tu důraz na jeden fakt a to ten, že to že je někdo sám, neznamená, že je osamnělý. Ve spoustě případů je to otázka volby. Možná jen někteří nejsou připraveni, mají ještě spoustu plánů nebo jim prostě život single vyhovuje. Nic z toho není špatně. Také se tu setkáváme s tlakem na ženy, kterým podle všech kolem třicítky splašeně odtikávají biologické hodiny, jakoby to byla časovaná bomba. A když tahle témata a spoustu dalších, která jsou vážná, zabalíte do líbivé romantické komedie, vyjdou vám Vánoce u našich. 

Režii měli na starosti Anna Gutto (Gone with the Woman) a Per-Olav Sørensen (Quicksand) ten se na seriálu podílel i scénářem. Pod scénářem se podepsali Mattis Herman Nyquist (Hodejegerne – Lovci hlav) a Julie Skaufell.

Home for Christmas, Komedie / Drama / Romantický / Norsko / 2019 / 2 h 57 min (Minutáž: 27-32 min)

Herecké obsazení: Ida Elise Broch, Arthur Hakalahti, Hege Schøyen, Oddgeir Thune, Kingsford Siayor a další

0 0 vote
Article Rating
Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
X