Domů » Články » Tip na seriál: Kalifat

Tip na seriál: Kalifat(3 minuty čtení)

Dnes mám pro vás tip na osmidílnou minisérii od Netflixu, která patří mezi nejdiskutovanější seriály tohoto roku. Nabízí opravdu skvělé zpracování a na diváky působí především svým realistickým příběhem.

Nejsilnější složkou je tu přesvědčování, v tomto případě převážně nespokojených švédských muslimů, aby započali cestu radikalizace a přidali se tak k organizacím, které jsou založeny na fanatismu, kupříkladu islámský stát. A kdo může být lepším příkladem, než zcela obyčejná migrantská rodina, která je pod vlivem na první pohled dobrosrdečných členů IS, kteří umí zapůsobit. Jaká je jejich „práce“? No, poměrně jednoduchá. Začíná to u šíření fake news, kde byste našli jednu konspirační teorii za druhou (třeba o 11. září), po naprosto zkreslený popis života, který se odehrává v Sýrii. Celé toto snažení cílí především na naivní mladé lidi, dívky, které jsou z rodin, kde je ortodoxní vyznání odmítáno. Cílem je, aby se dívky přestěhovaly a poté se staly manželkami „bojovníků“. Naprosto odzbrojující jsou scény s rodiči, kteří si pomalu ale jistě začínají uvědomovat, jak moc jsou jejich dvě dcery „okouzleny“, přičemž víra pro ně začíná být velice důležitou složkou jejich života a postupně jí obětují vše.

No a pak je tu druhá linka, která popisuje situaci, ve které je hrdinkou Pervin. Ta se s společně manželem a malou dcerkou odstěhovala ze Švédska do Rakky, aby tam mohli započít přesně ten život, který jim byl popisován. Realita je samozřejmě podstatně jiná. Až děsivě. Pro Pervin je to doslova vězení, protože pozbývá všech svých práv (nemá mobilní telefon, kreditní kartu a další, pro nás zcela běžné věci). Navíc se dostane k velmi znepokojivým informacím. Její nový cíl je jasný – dostat se odtamtud. Jak to provede a jak těžké to bude, na to se podívejte sami, rozhodně to za pozornost stojí. Seriál má dvě hlavní postavy, které hýbou celým příběhem a každá z nich stojí na opačné straně. Je to těžký boj, v mnoha případech na život a na smrt.

Tvůrcem minisérie je Wilhelm Behrman (Innan vi dör – Dříve než zemřeme). Režie se zhostil Goran Kapetanovic (Min faster i Sarajevo – Moje teta v Sarajevu) a scénáře se ujal Niklas Rockström (Wallander). 

Kalifat, Thriller / Švédsko / 2020 / 6 h 23 min (Minutáž: 49-54 min) 

Herecké obsazení: Gizem Erdogan, Amed Bozan, Aliette Opheim, Albin Grenhoim a další

Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
X
X