Domů » Články » Tip na seriál: McMillions

Tip na seriál: McMillions(3 minuty čtení)

Dnes pro vás mám tip na šestidílný dokument z produkce HBO, který mapuje poměrně velkou kauzu fastfoodového řetězce McDonald’s. Ne, že by jich tenhle řetězec neměl dost, nicméně tohle je trochu z jiného soudku, kdy se sám gigant stal obětí podvodu.

McDonald’s. Řekněme si otevřeně, kdo z nás nikdy nenavštívil tenhle řetězec a co víc, kdo z nás si v něm něco neoblíbil. Jak už jsem zmínila. Kauz v tomto fastfoodu je vcelku dost, ať už se to týká toho, jak se vedení chová k zaměstnancům nebo věčné dohadování o tom, jaké má skutečné složení maso v hamburgerech. A jsem si celkem jistá, že o tomhle jste slyšeli.

Tahle kauza, kdy se sama firma stala obětí, se odehrála na přelomu tisíciletí, kdy připravila propagaci, která v sobě měla zahrnuté motivy ze známé deskovky Monopoly. A právě díky téhle propagaci se podařilo z firmy vylákat desítky milionů amerických dolarů. Co je ovšem mnohem zajímavější je fakt, že za celým podvodem stál jeden muž. Konkrétně bývalý policista Jerome Jacobson, který pracoval tehdy jako bezpečnostní auditor. Celý podvod fungoval na principu výherních poukazů. A ceny, které obsahovaly, byly v mnoha případech dost hodnotné (automobil, vysoká finanční částka). A právě Jacobson získával cenné výherní poukazy a pak je přeprodával. 

Jacobson samozřejmě nejednal sám, měl kolem sebe několik společníků a společně si vydělali zhruba 24 milionů dolarů. Bylo by poměrně snadné označit Jacobsona za klasického podvodníka, čímž je, ano. Nicméně jeden z výherních poukazů daroval konkrétně Memphiské nemocnici. A co je ještě více zarážející je vlastně fakt, že ji McDonald’s vyplatil, ačkoli tím byla porušena pravidla (Jacobson poukaz věnoval samozřejmě anonymně.) Nakonec ale klec spadla a Jacobson byl společně s ostatními dopaden. Byl odsouzen ke třem letům vězení a k úhradě škody ve výši 12 milionů dolarů. Dokument HBO obsahuje rozhovory s těmi, kteří se účastnili vyšetřování.  

Do režisérských křesílek usedli společně James Lee Hernandez a Brian Lazarte, kteří se zároveň postarali i o scénář. Kameru měl na starosti Jedd Dolen a o hudbu se postaral Pinar Toprak. 

McMillions, Dokumentární / Krimi / USA / 2020 / 5 h 55 min (Minutáž: 55-60 min)

0 0 vote
Hodnocení článku
Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X