Domů » Články » Tip na seriál: Our boys

Tip na seriál: Our boys(3 minuty čtení)

Dnešní tip na seriál je tak trochu dokumentární a pojednává o událostech, které započaly válku v Pásmu Gazy. V tomto konfliktu zemřelo více než 2200 Palestinců a co je alarmující, více jak polovina z nich byli civilisté. Pojďme se společně podívat, jak se tento desetidílný, dokumentární hraný seriál podařilo tvůrcům pojmout.

Izrael započal válku proti Pásmu Gazy přesně v červenci roku 2014 po raketových útocích, které vedlo radikální hnutí Hamás. Tyto útoky byly odvetou za vojenskou operaci, při které Izraelci na západním břehu Jordánu zatýkali členy skupiny Hamás a zároveň pátrali po únoscích a vrazích tří izraelských mladíků. Jejich těla se našla zhruba 14 dní po únosu v mělkém hrobě. A tento čin nebyl jediným, který se stal a upoutal pozornost svou brutalitou. Šestnáctiletý Palestinec Muhammad abú Chudáira, který zmizel z východojeruzalémské arabské čtvrti Šaufét se také stal obětí a jeho tělo bylo nalezeno ubité a ohořelé. 

Seriál v traileru mapuje směr, kterým se ubírá a slibuje nám pohled nejen do rodin obětí, které jsou zdrcené a nadosmrti poznamenané, ale také do niter pachatelů, kteří se těchto činů dopustili. A nutno podotknout, že se jim podařilo vytvořit srdcervoucí drama, ve kterém herci podali brilantní výkon. Máme tu možnost nahlédnout do bezpečnostních složek i extremistických kruhů. Setkáváme se tu tváří v tvář s nedůvěrou palestinců vůči izraelským úřadům i policii. Jsme svědky, jak se ze zavražděného chlapce stává národní mučedník, šahíd. 

Nebudu lhát, je to drsná podívaná, která vás chvílemi rozhodně zasáhne mírou brutality a to především díky hereckým výkonům i scénáři a prostředí. Více se do popředí celého vyprávění dostává ovšem pouze šestnáctiletý palestinec Muhammad. Ostatní mladíci jsou jen tak zmíněni a nevěnuje se jim, ani jejich rodinám taková pozornost, což mě docela mrzelo. Ne, že by mi nestačila ta míra utrpení, nenávisti, nedůvěry a pomstychtivosti. Spíš jde o to, že se jim v příběhu nedostává prostoru a přitom sehrála jejich smrt i způsob jakým byli zabiti velmi důležitou roli. Seriál tak neslouží jako věrné vyprávění, ale spíše je to jeden střípek z mnoha, který by dal dohromady složitou mozaiku těchto událostí. Minimálně to ale můžete brát jako ponouknutí, zjistit si o tom více. Za mě je to ale i tak velmi zdařilý počin, který se hodně liší od typických seriálů, které sleduji. 

Tvůrci seriálu a zároveň scénáristé jsou Hagal Levi (The Affair), Joseph Cedar (Footnote) a Tawfik Abu Wael (Thirst). Cedar a Wael tu jsou v roli režisérů. 

Our Boys, Drama / USA / 2019 / 9 h 41 min (Minutáž: 53-61 min)

Herecké obsazení:  Michael Aloni, Lior Ashkenazi, Shadi Mar´i, Shlomi Elkabetz, Johny Arbid a další

Source :
IMDB, CSFD
Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
X
X