Domů » Články » Tip na seriál: The Knick

Tip na seriál: The Knick(3 minuty čtení)

Počátky medicíny. Těmito dvěma slovy se dá vystihnout hlavní pointa tohoto seriálu, který můžete zhlédnout na HBO. Má dvě řady a na světlo světa se dostal už v roce 2014. A to, že to bude podívaná je vcelku jasné, protože tenhle seriál má pod taktovkou režisér Steven Soderbergh a hlavní roli ztvárnil charismatický, talentovaný Clive Owen. 

The Knick je vlastně zkratka pro název nemocnice Knickerbocker, která sídlí v New Yorku. Děj se odehrává v roce 1900 a na tu dobu je to místo, kde se posouvají hranice a dějí téměř zázraky, které ovšem mají z dnešního pohledu do téměř bezbolestného zákroku dost daleko. Můžete tu vidět operační sály, kde slouží jako příslušenství poháněné páky a úmrtnost je tu vysoká. Hlavní postavou je tu jízlivý, skoro až jedovatý chirurg John Thackery a jestli vám naskočila podobnost s doktorem Housem, tak ano, sdílejí spolu smysl pro občas nesnesitelnou aroganci a závislost na drogách. Obojí ale tak nějak vyrovnává svým nadáním, které je na tu dobu opravdu průlomové. 

Tenhle počin rozhodně není dílem, ve kterém se cokoli přikrášluje a romantizuje. Připravte se pořádnou porci rasismu, protože ten k té době nepokrytě patří, ať se nám to líbí nebo ne. A vůbec celá ta scenérie je dost syrová a surová, protože takové zhruba začátky medicíny byly. Potoky krve a vyloženě řezníky tu nečekejte, mnohem víc se tu sází na realističnost, která je ve výsledku mrazivější víc, než cokoliv jiného. Pokud jste ti, kteří mají slabší povahu a rozhodí je „trocha“ krve prosakující přes gázu nebo ruční odsávání, tak pozor na to, mohlo by se vám udělat nevolno. 

Tvůrci a scénáristi seriálu jsou Jack Amiel a Michael Begler, kteří spolu spolupracovali již na filmu Big Miracle a pár seriálech. A právě ti se zasloužili o to, že celé prostředí i průběh operací odpovídaly co nejvíce dobovým a zaznamenaným skutečnostem. Režie se tedy ujal, jak jsem již zmiňovala, Steven Soderbergh, který má na svém kontě například Behind the Candelabra nebo Side Effect. Steven Katz se podílel na scénáři a možná jste jeho jméno zaznamenali v celkem dobře hodnoceném seriálu Manhunt, který je pro změnu na Netflixu. 

Zajímavostí je spojení hudby s tímto v podstatě dobovým seriálem. Mnohé to může překvapit, ale tady se jede elektronická hudba. To je zásluhou Cliffa Martineze a nutno podotknout, že ačkoli to k sobě nepasuje s dobou, má to grády a na diváka to funguje.  

The Knick, Drama / Historický / USA / 2014 – 2015 / 18 h 5 min (Minutáž: 43-58 min)

Herecké obsazení: Clive Owen, Eve Hewson, André Holland, Eric Johnson, Juliet Rylance, Cara Seymour a další

0 0 vote
Hodnocení článku
Source :
CSFD, IMDB
Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X