Domů » Články » Tip na seriál: Unorthodox

Tip na seriál: Unorthodox(4 minuty čtení)

Netflix. To je nevysychající zdroj dobrých seriálů a možná vás o tom přesvědčí i můj dnešní tip, který měl premiéru v březnu tohoto roku. Jedná se o čtyřdílnou minisérii, která je částečně inspirovaná reálnými událostmi a to z ní činí o to hlubší dílo, které má potenciál zatlačit vás hluboko do sedačky a upoutat vaši plnou pozornost. Pojďme se na to podívat více zevrubně. 

Hlavní hrdinkou je tu mladinká, devatenáctiletá Esther Shapiro, žijící v ultraortodoxní židovské komunitě, jejíž rodiče ji domluvili svatbu s Yankem, o něco starším mužem. Esther má striktně omezený kontakt se světem a teď se podržte z výčtu toho, co nikdy nedělala; nepoužívala počítač tudíž absolutně nezná prostor, jakým je internet a také neopustila svou komunitu – čtvrť. Všichni musí dodržovat tradice a rituály, takže jí je odmalička vštěpovaný jako smysl života postarat se o svého budoucího muže a zplodit mu co nejvíce dětí. Nic jiného se vlastně od žen v této komunitě ani neočekává a hlavně ani nechce. 

Yanko je hodným milujícím manželem, který je pod silným vlivem své matky a není velkým překvapením, že je zavázán tradicím, tudíž je připraven na plození potomků. To se ovšem nedá říct o Esther, která má pocit, že tlak nejen rodiny, ale celé komunity je příliš velký a po jedné neshodě s Yankem se rozhodne uprchnout z newyorského Wiliamsburgu do svobodného prostředí, jakým je Berlín. Yanko a bratranec se rozhodnou ji vypátrat a společnými silami přimět, aby se vrátila zpět a naplnila zvyky a tradice. Jak moc budou ve svém snažení a přesvědčování úspěšní, na to se podívejte sami. 

Minisérie rozhodně otevírá pár otázek a pouští se do tématu, kdy se zaobírá, je-li člověk šťastnější a vede smysluplnější a kvalitnější život v prostředí tradic a hodnot, která tu fungují už pár staletí? Nebo je naopak šťastnější ve světě takřka neomezených možností, ve kterém se ale může také ztratit? Ta propast mezi ultraortodoxní židovskou komunitou a běžným světem je obrovská. Děti v těchto komunitách jsou drženy co nejdál od vnějšího světa, mají zákaz jakkoliv poznávat ten nebezpečný liberální svět, který by je mohl zkazit. Tenhle seriál vám nabízí možnost nahlédnout do námi nikdy plně nepoznaného světa a řeknu vám, je to síla. 

Režii měla na starost Maria Schrader (In Darskness). Podle knižní předlohy Deborah Feldman, odkaz zde. Na scénáři se podíleli; Deborah Feldman, Daniel Hendler (The Lost Brother), Alexa Karolinksi (Ocean of Love), Anna LeVine (Deutschland 83) a Eli Rosen. 

Unorthodox, Drama / Německo / 2020 / 3 h 35 min (Minutáž: 53-55 min) 

Herecké obsazení: Shira Haas, Amit Rahav, Jeff Wilbusch, Aaron Altaras, Ronit Asheri a další

0 0 vote
Hodnocení článku
Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X