Domů » Články » Tip na seriál: Vyšetřování leteckých neštěstí

Tip na seriál: Vyšetřování leteckých neštěstí

Možná tuto dokumentární sérii znáte ještě pod starým názvem Letecké katastrofy, jak ji kdysi pojmenovala Česká televize. I když si mnozí myslí, že se pořád dávno nevysílá, není to pravda.

Letos totiž byla odvysílána již dvacátá série. Důvod, proč je seriál tak oblíbený, tkví nejen v jeho kvalitním zpracování, ale i ve způsobu vyprávění. Nepotřebuje žádné opakování děje, jak je tomu často u podobných dokumentů a většinou odkrývá příběh tak, že do poslední chvíle není jasné, kdo nebo co za nehodu může. Je málo epizod, ve kterých by katastrofu způsobila jedna věc, téměř vždy jde o řetězec událostí. Prostě se podělá vše, co může. Je špatné počasí, piloti se neumí domluvit mezi sebou, navíc jsou unavení a… zaviní smrt desítek, někdy i stovek lidí. 

Někdy naopak stačí mikroskopická trhlina nebo chyba při údržbě, jako tomu bylo například při neslavně známém letu Japan Airlines Flight 123. Piloti slyšeli ohromnou ránu, po které se stroj stal skoro neovladatelný. Netušili, že se jim utrhla velká část ocasu a zničila vedení všech hydraulických systémů. Nemohli tak se zmítajícím se letounem měnit směr ani výšku. Posádka ale byla tak zkušená, že dokázala manévrovat více jak půl hodiny pomocí změny tahu motoru, kdy pomalu přidávala a ubírala plyn. Piloti do poslední chvíle bojovali a snažili se „trefit“ na letiště. Nakonec ale prohráli. Z 524 osob na palubě přežili jen čtyři lidé. 

Každý díl ukazuje nejen rekonstrukci nehody, ale obsahuje také výpovědi expertů, vyšetřovatelů, přeživších a někdy i samotných pilotů. Co zamrzí je absence komentáře Valérie Zawadské, známé ze starších řad. A které části bych doporučila? Rozhodně Gimli Glider (Kluzák z Gimli), Fight for Your Life (Rvačka v pilotní kabině), Blow Out (Muž, který přežil svou smrt) nebo Falling from the Sky (Smrtící mrak).

Source :
Tereza Chvostová
Written by
Šílená Twitch moderátorka, cosplayerka, sběratelka všemožného harampádí a zbrklé střevo.
0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X