Domů » Články » Tip na seriál: When They See Us

Tip na seriál: When They See Us(3 minuty čtení)

Dnešní tip je opět k vidění na Netflixu a jedná se o čtyřdílnou minisérii, která popisuje události, které se udály v roce 1989 na Manhattanu. Tam byla v parku nalezena brutálně znásilněná a zbitá běžkyně. Z tohoto činu bylo obviněno a nakonec odsouzeno několik teenagerů z černošské menšiny.

Noc mezi 19. a 20. dubnem se stala pro partu teenagerů, kteří pocházeli z Harlemu, osudnou. Tu noc někdo brutálně napadl běžkyni, která jen zázrakem přežila, ovšem zůstala v kómatu. Ve stejnou dobu v tomtéž parku zasahovala policie, která řešila malé výtržnosti party teenagerů, které s sebou odvezla na stanici. A tyto dvě události se velmi záhy spojily dohromady. Je až s podivem, že to vůbec zašlo tak daleko, protože někteří z pověstné pětky mladíků se vůbec neznali. A ačkoli tato skutečnost napovídala mnohé, mladíci se pod několikahodinovým nátlakem u výslechu bez přítomnosti rodičů přiznali, že tento čin spáchali. Raymond, Yusef, Korey, Antron a Kevin byli obyčejní puberťáci, kteří se nijak neodlišovali od jiných vrstevníků, ale jejich cesty skončily v detenčních zařízeních.

When They See Us není vyloženě rekonstrukcí těchto událostí. Režisérka Ava DuVernay spíše cílila na silné přiblížení tehdejší situace a osudy hlavních postav. První dva díly mapují výslechy a celý soudní proces. Silně se do příběhu prolínají i média, která měla ihned jasno minimálně v tom, že se jedná o nezvladatelnou a nebezpečnou partu. Možná vás ani nepřekvapí výrok jednoho tehdejšího magnáta (momentálně sedí v Bílém domě), který pro ně navrhoval nejen trest smrti, ale ani po vyjasnění událostí a zproštění viny mladíků se neomluvil. Navíc si stále trvá na tom, že pět mladíků strávilo své dospívání v zařízeních oprávněně. Mohla bych se tu rozepsat o tématu kriminalizace černošské komunity a o tom, jak naprosto neprofesionálně k případu přistoupila sama prokurátorka, která si případ běžkyně a party puberťáků spojila ihned, co měla možnost mladíky vidět. Nicméně si myslím, že je naprosto patrné, o co se v tomhle případě jednalo.

U tohohle se bavit nebudete. Bude to chvílemi silně nepříjemné do té míry, že před tím možná budete chtít zavírat oči. A je to pochopitelné. DuVernay dokázala velmi silně zachytit tuto událost a rozhodně nás diváky nešetří. 

Režie se tedy zhostila již zmíněná Ava DuVernay (Middle of Nowhere), která se podílela i na scénáři. Na tom dále spolupracovali Julian Breece (The First Wives Club), Robin Swicord (Little Women), Attica Locke (Little Fires Everywhere) a Michael Starrbury (The Inevitable Defeat of Mister and Pete).

When They See Us, Drama / Krimi / USA / 2019 / 4 h 56 min (Minutáž: 64-88 min)  

Herecké obsazení: Jovan Adepo, Kylie Bunbury, Chris Chalk, Omar J. Dorsey, Vera Farmiga a další

0 0 vote
Hodnocení článku
Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X