Domů » Články » TOP 10 » TOP 10: Kopie slavných her

TOP 10: Kopie slavných her

China Doesn't Care™

Pokud zavítáte na nějaká herní média, ať už ta česká či zahraniční, naleznete zde informace především o těch “lepších” hrách, které často bývají alespoň v něčem originální. A protože nejsme mainstream jako ostatní, rozhodli jsme se na to podívat z opačného konce a sepsali seznam deseti nenápadnějších kopií známých titulů.

Jak už mohl napovědět perex pod titulkem, bude se jednat hlavně o hry z Asie, konkrétněji z Číny. Ta je známá tím, že na věci okolo copyrightu zkrátka kašle. Proto je tamější herní trh přesycen různými napodobeninami, které vykrádají nám známé herní tituly a kolikrát tady o nich nemusíme vůbec vědět. Jakmile se k nám ale už něco proflákne, tak jen z toho důvodu, že se na určitou hru nahrnou žaloby od západních gigantů jako například Blizzard nebo Valve.

Samozřejmě jsme vybrali i tituly ze Západu, i když se jednalo spíše o záměrné imitace již zajetých her, o níž si autoři mysleli, že je udělají prostě lepší. V některých případech se to povedlo, v některých ne. O konkrétních titulech a jejich úspěších se dočtete v seznamu níže.


10. Garshasp: The Monster Slayer

V roce 2011, rok po vydání prvního dílu úspěšné mlátičky Darksiders, chtěli vývojáři z Dead Mage také něčím přispět do hack and slash žánru a vytvořili hru Garshasp: The Monster Slayer, která měla působit jako alternativa God of War pro PC.

Bohužel hra moc popularity nezískala, ba naopak. Když se pomine zřetelná God of War “inspirace”, jež je vidět téměř všude (grafické rozhraní, sekvence, bojový systém…), Garshasp nenabízí ani zdaleka stejné kvality jako jeho neoficiální předloha. Je to především kvůli špatné optimalizaci, bugům i krátkému herní času. Kdyby se minimálně na těchto částech zapracovalo, určitě by šlo o kvalitnější kopii.

[youtube id=”K5vYQY48Lmc”]


9. Dawngate

Vypadá to jako League of Legends, hraje se to jako League of Legends, ale je to od EA. Takže to přece kopie být nemůže, anebo snad ano? Jedna se o ten případ, který jsme popisovali v prvních odstavcích. Vývojáři z Waystone Games napodobili již zažitou hru, přidali tam navíc pár nemalých úprav (role, upravené módy…) a mysleli si, že hráče jednoduše přeberou od konkurence, protože jsou pod záštitou Electronic Arts.

Neuběhl ani rok neustálého betatestování a Dawngate se místo plnohodnotného vydání dočkalo rychlého ukončení. Popravdě to ani nepřekvapilo, spíše jen potvrdilo domněnku, že když je hra prostě špatná, tak zde nehraje roli, jestli je od giganta jako EA nebo jiných větších společností.

[youtube id=”ar4zd2tahCw”]


8. Crossfire

Přestože jde o hru od jihokorejského studia Smilegate, teprve až po vydání v Čině se Crossfire stalo nejhranější tamější online střílečkou. Když byste se poptali čínských hráčů na pro nás známý Counter-Strike, určitě by vám většina odpověděla, že to je buď okopírovaný Crossfire a nebo o něm nikdy neslyšeli (což kvůli nynější působností Steamu na asijském teritoriu asi už nehrozí) .

Crossfire bylo totiž jedno z prvních FPS, které zavedlo free-to-play model. A jelikož čínský herní průmysl vydělává pouze na free-to-play hrách, tak se to hned uchytilo. V Číně totiž ve velkém řádí pirátství, takže modely typu buy2play (kup a hraj) ani zdaleka nefungují. Z toho důvodu tam není Counter-Strike tolik populární, i když tu byl vlastně první.

[youtube id=”NsW8UNGc5fk”]


7. 浙江盛和网络科技有限公司 (SH GAME)

Oficiální název hry je sice 浙江盛和网络科技有限公司, ale protože by se to třeba někomu špatně četlo, proto ji raději nazývejme SH GAME, jako tomu je na internetové doméně. O SH GAME se toho moc neví, ale ve zkratce by mělo jít o čínskou verzi Mount & Blade, jen v jiném historickém období a má hezčí grafikou.

Hra minimálně na videu vypadá dobře, přestože se teda jedná o napodobeninu. Po dlouhém surfováním skrze čínské webové stránky a vyhledávače jsme toho moc nezjistili, akorát že mají neaktuální web, jinak v podstatě nic. V redakci sice čínsky nikdo neumíme, ale kvůli akreditacím na čínskou E4 se něco určitě doučíme!

[youtube id=”hxj34_tFq3g”]


6. Robopon

“Olejový útok, Mechabote!” – Tak by asi zněl Ash Ketchum, kdyby žil ve světě Roboponu. Je to v podstatě skoro stejná hra jako legendární 2D adventura Pokémon na Game Boy, akorát namísto pestrobarevných potvůrek tu pobíhají roboti.

Princip se nijak neliší a i zde máte za úkol chytit všechny. Pokud tedy patříte mezi fanoušky toho žánru a dohráli jste již všechny Pokémony (nebo prostě jen nemáte rádi Pikaču), Robopon stojí minimálně za vyzkoušení.

[youtube id=”jo3D8nn_XAs”]


5. Mitos.is: The Game

Za poslední rok se největší trendem mezi hrami v prohlížeči stala stránka Agar.io, kterou snad každý zná. Kdyby náhodou ne, ve zkratce jde o sbírání malých agarů a vzájemné požírání ostatních podle velikosti z pohledu kuličky.

Poněvadž je Agar.io pouze pro prohlížeče (později i telefony), někdo (třeba nějací vývojáři z Číny) se rozhodl udělat i klientovou variantu. Tou se stalo Mitos.is: The Game, která slaví úspěchy na všech platformách, tedy jak na PC, tak i na mobilních zařízení. Důvod je prostý, Mitos.is nabízí více možností, módů a samozřejmě je také zdarma. Nakonec je stejně pohodlnější hrát na Steamu než v prohlížeči.

[youtube id=”fYdJsvXMoHc”]


 4. Total Miner: Forge

Nemáte dostatek peněz na koupi Minecraftu? Nevadí, Total Miner: Forge nabízí téměř stejné dobrodružství za zlomek ceny. Jestliže se teda neplánujete stát slavným lečoplajerem, který natáčí videa z Minecraftu, tak vyhodit 80 kaček za takto důkladnou napodobeninu není vůbec hloupý nápad. Plus vám zbude na svačinu.

Total Miner: Forge je momentálně k dispozici jen pro Xbox. Verze pro Playstation a PC se prý také dočkáme, jestli to bude za stejnou cenu, tak vám možná taky něco koupíme do soutěže. Ale ne, server na tenhle kousek dělat nebudeme.

[youtube id=”76GWd70PFeM”]


3. Final Combat

Tato hra je jasná ukázka rozdílu mezi východními a západními stylem vývoje her. Zatímco v Team Fortress 2 většina charakterů byla vizuálně vytvořena do “válečného” vzhledu, v Final Combat na nějakou válečnou návaznost kašlou.

Například Medica vám nahradí anime sestřičkou s větším poprsím, Heavyho jistý prodavačem z McDonald’s nebo Snipera další sexy anime holčinou. Zároveň je to asi jediná zásadnější odlišnost oproti TF2, pokud ovšem pomineme odlišný free-to-play model, který má tady blíže k P2W.

Kdyby jste si náhodou chtěli hru zkusit, na fc.cubizone.com si ji můžete zdarma zahrát. Stránka je sice určená pro jihovýchodní Asii, nicméně Cubizone neblokuje cizí IP adresy, takže proč to nezkusit.

[youtube id=”wgFJCQLlqKY”]


2. 300 Heroes

Tak tady si s copyrightem opravdu nikdo nelámal hlavu, což je možná hlavní důvod, proč je hra tak naprosto boží! Tvůrci bez ostychu ukradli mapu Summoner’s Rift z League of Legends a nasázeli do ní známé postavy z populárních anime, her či animovaných filmů. A vidět bojujícího Shreka proti Illidanovi či VALL-Io proti Narutovi, to je přeci úžasná podívaná.

Kromě okopírované mapy funguje 300 Heroes na téměř totožném herním mechanismu jako League of Legends, snad vyjma toho, že veškeré postavy jsou hratelné již od začátku. Navíc vývojáři stále hru aktualizují, přesněji řečeno přidávají neustálé nové hratelné charaktery. Ačkoli jde o titul jen pro východní publikum, existuje několik možností, jak si 300 Heroes zahrát (včetně stěhování se do Číny).


1. Crouching Dragon Legends

Psal se rok 2013 a v Číně se Crouching Dragon Legends se zatím stalo nejhranější karetní hrou pro mobilní telefony. Díky tomu se její viditelnost začala zvětšovat a brzo na to si jí všiml i Blizzard, který následně podal žalobu pro porušení autorských práv odkazujíc na jejich HearthStone (v tu dobu nebyla ještě ani vydána verze na PC).

Zároveň se jednalo vlastně i o omylnou reklamu, tudíž se o této čínské kopii začalo mluvit také na Západě. Stačí se podívat na video níže a pochopíte, co zvedlo autory karetní hry ze židle.

Nakonec soudní spor Blizzard vyhrál, nicméně čínští vývojáři si mezitím stihli vydělat několikanásobek pokuty a teď někde určitě odpočívají na Havaji. Dokonce kolují zvěsti, že hra stále funguje pod jinou značkou, ale kdo ví, my fakt čínsky neumíme.

[youtube id=”_psTPq5HY6U”]


 

Source :

Vlastní

2
Komentujte

avatar
2 Comment authors
Viet TransCrapo Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
sCrapo
Člen
sCrapo

Celkem zajímavý článek ale musím i říci, že bych si hru Dawngate docela i rád vyzkoušel 😀

Viet Tran
Člen
Viet Tran

Škoda, že jsi prošvihl momentum, teď už nejde nijak sehnat. 😀

X