Domů » Články » TOP 10: Nejlepší videoherní hrdinky

TOP 10: Nejlepší videoherní hrdinky

Oslavujeme Mezinárodní den žen po svém

Dnes celý svět slaví Mezinárodní den žen a my s ním. Už jsme sice objali naše drahé polovičky, maminky i babičky, ale jakožto praví hráči jsme chtěli ukončit den… no, hráčsky. Tak jsme aktualizovali náš výběr našich nejoblíbenějších herních hrdinek.

Asi je dobré zdůraznit, že jsme nevybírali nejkrásnější virtuální holčiny, ale ty nejpropracovanější, alespoň co se tyče jejich charakteru, příběhu a role ve hře. A věřte nám – nerozhodovalo se nám jednoduše, ale nějak jsme to zmákli. Výsledek si můžete prohlédnout níže.

Posledně jsme tento žebříček aktualizovali během loňského Valentýna, tou dobou ovšem vyšlo hned několik titulů, které přinesly zajímavé ženské hrdinky. Z toho důvodu jsme se rozhodli některé slečny vyměnit. Tímto se omlouváme Quiet ze hry Metal Gear Solid V a Lelianě ze série Dragon Age – bylo to těsný, holky, ale je čas předat korunku jiným.

Stejně tak pod čarou skončily i slečny jako Emily Kaldwin (Dishonored 2), Tracer (Overwatch) nebo androidka 2B (Nier: Automata). A tu poslední jmenovanou nezmiňujeme jen proto, že jsme jí ve hře nakukovali pod sukýnku, překvapivě se může chlubit slušným pozadím. Příběhovým pozadím, samozřejmě.


10. Liara T’Soni (Mass Effect 1, 2, 3)

Mohli jsme vybrat sice Mirandu (pro Yvonne Strahovski máme prostě slabost) nebo v helmě zavřenou, ale suprově napsanou Tali’Zorah, nakonec jsme se však rozhodli pro tento asarijský příspěvek do posádky Normandie.

Liara coby vedlejší postava totiž za všechny tři díly uběhla největší kus cesty, alespoň co se týče vývoje osobnosti. Z ubrečené a bázlivé vědkyně se v Mass Effectu 2 stala obávaná osobnost podsvětí městské planety Illium, která k teroru většinou nemusela chodit moc daleko.

Jako kdyby se její povaha otočila o 180 stupňů a hodila za zády svou andělskou nevinnost, pro kterou ji v prvním díle mnozí milovali i nenáviděli. Pokud by se náš Shepard měl s někým vyspat, tak určitě s ní. Asarijka Peebee z chystaného pokračování Mass Effect: Andromeda totiž moc neoslnila.

liara_tsoni


9. Lara Croft (Rise of the Tomb Raider)

Přiznáme se – jsme rádi, že nám Square Enix vyměnil prsatou variantu lovkyně pokladů za mladší kost. Lara Croft se svého restartu dočkala v roce 2013 a dařilo se jí natolik, že jsme v loni na podzim (a vloni v případě PC) dočkali skvělého pokračování, které jsme označili za jednu z nejlepších akčních adventur roku 2016.

Zaměřme se však na novou Laru a vymažme z paměti její starší verze s cudnými beranidly (jo, Angelino, ty taky). V rebootu Tomb Raider se nám líbilo, že jsme nehráli za žádnou abnormálně šikovnou archeoložku, která s prstem v nose (nikde jinde) ničila loupí jeden krám za druhým.

Lara Croft prostě v rebootu dostávala čočky od všeho, co se jen pohnulo. Zvířata, pasti, banditi i příroda – to vše stálo proti ní. Možná proto nás ale bavilo sledovat, jak se z věčně vystrašené holčičky stává opravdový dobrodruh – jakou je ostatně v nejnovějším Rise of the Tomb Raider. Uvidíme, jak si poradí ve filmu.


8. Evie Frye (Assassin’s Creed Syndicate)

Ještě teď si pamatujeme hloupé výmluvy Ubisoftu, že nemohou do hry zakomponovat ženskou hrdinku. Animace by byly prý příliš náročné, říkali. Naštěstí se vývojáři vzchopili a v Assassin’s Creed Syndicate jsme dostali možnost hrát za Evie Frye. Stačilo pouhých prvních pár hodin a stala jednou z nejoblíbenějších postav celé herní série.

Na rozdíl od svého brášky, mladšího dvojčete Jacoba, plnila Evie zadání od asasínského řádu s chladnou hlavou a bez cavyků. Pro templáře byla ale neméně nebezpečná jako její horkokrevný brácha -vrhací nože v rukou zkušené asasínky málokdy minuly cíl. A pokud ano, jednoduše protivníka v tichosti zrubala vycházkovou holí, kterou neustále nosila u sebe.

V civilu ovšem šlo o milou, inteligentní, elegantní a veselou holčinou, která pálkovala Jacobovy nemístné fóry s grácií. Její kousavé a sarkastické průpovídky jsme si rychle oblíbili. Vůbec bychom se nezlobili, kdyby se v dalším díle objevila jako hlavní postava v indickém Assassin’s Creed…


7. Senua (Hellblade: Senua’s Sacrifice)

Nováček v naše žebříčku. Hellblade: Senua’s Sacrifice je v mnoha ohledech vybroušená příběhová jednohubka, ostatně proto jsme ji zařadili do výběru nejlepších adventur roku 2017. Jedním z hlavních důvodů, proč titul od Ninja Theory tak opěvujeme, je samotná hlavní postava – Senua.

Jasně, její válečný make-up ji asi nevystřelí do jarní hitparády hrdinek na valentýnské rande, pravá síla této válečnice tkví ovšem v jejím srdci. Psychicky labilní Senua a její cesta do podsvětí za záchranou svého mrtvého milého vás v několikahodinové výpravě chytne a nepustí. Místy vám jí bude líto, že se snaží vést téměř nadlidský boj, v duchu jí ale budete i fandit všemi deseti, aby svou lásku osvobodila ze spáru bohyně Hel.

A kdyby šlo jen o dobře napsanou postavu! Díky špičkové animaci, mimice a fantastickým hereckým výkonům je Senua z našeho pohledu zřejmě nejlepší herní postavou loňského roku. Pokud jste Hellblade ještě nezkusili, s klidným srdcem a kyticí v ruce doporučujeme.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=f7Ir5icRsZ0″ /]


6. Aloy (Horizon Zero Dawn)

Šestý flek v našem výběru obsadila druhá novinka z loňského roku. Nizozemské Guerrilla Games se proslavilo především akční sérií (S)Killzone, vloni se ovšem rozhodli, že se odpoutají od stříleček a koridorů a vrhnou se do vývoje akčního RPG s otevřeným světem. A skvělou hlavní hrdinkou.

Zrzka Aloy sice není vyloženě „sexy“, přesto si nás dokázala omotat kolem prstu. Její příběh coby lovkyně na úplném dnu kmenové hierarchie je silně osobní, komorní, místy smutný, jindy dojemný. I přes těžké dětství se z ní ale stane silná a bojem ošlehaná dívka, která se nebojí jít naproti všemu, co jí osud nachystal. Feminismus? Ale jděte. Takové postavy nás prostě baví.

A když k ní připočteme i nádherný otevřený svět, promyšlený crafting a neokoukané robotické dinosaury, bude vám těch šedesát hodin ve hře připadat prostě málo. Nejen díky Aloy je podle nás Horizon Zero Dawn jednou z nejlepších her loňského roku a jasná povinnost pro všechny majitele PS4.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=sJadjqvA6GE” /]


5. Max Caulfield (Life is Strange)

Life is Strange bylo skvělé a procítěné dílo, které nás naučilo se znovu zbožňovat point & click adventury, které trošku zředil zástup titulů od Telltale Games. Za vysoká hodnocení po celém světě vděčila z velké části Maxine Caulfield, hlavní protagonistce hry.

Čerstvě plnoletá studentka elitní umělecké školy, která se najednou naučila ovládat čas, sice ani zdaleka nepatřila k nejhezčím holčinám Arcade Bay, přesto nás dokázala okouzlit. Nejmilejší nám na ní přišla její geekovská povaha i snaha vytěžit z její nově nabyté schopnosti co nejvíce dobra. Občas to skončilo vtipným rozuzlením nebo záchranou vedlejších příběhových postav, jindy (a nejčastěji) z hrátek s časem vylezla řada těžko žehlitelných průšvihů.

Kousek za ní vyčnívala i Chloe Price, její někdejší nejlepší kamarádka a povahový opak, tahající Max z jednoho průseru do druhého. Obě dívky tvoří silné jádro příběhu, které stojí za to prožít. Zahrajte si Life is Strange a zamilujete si je.

Mimochodem, nedávno vyšla i speciální epizoda k Life is Strange: Before the Storm, která se věnuje právě Max a Chloe ještě před událostmi první série.


4. Alyx Vance (Half-Life 2, Episode 1 & 2)

Sice nenosila krátké sukně, nechodila s odhalenými ňadry a nesypala jeden dvojsmyslný vtip za druhým, přesto jsme si Alyx Vance hned zamilovali. Parťačka němého Gordona Freemana obstojí i v současné konkurenci herních hrdinek. A to mluvíme o postavě z více než 10 let staré hry.

Ještě abychom si k ní nevybudovali silné pouto, když zůstala po našem boku celé tři Half-Life hry, počítaje i s epizodami. Ne, že by bylo zrovna v této sérii z čeho vybírat, ale Valve zřejmě vsázelo na kvalitu než kvantitu – jedna ženská hrdinka si hravě omotala kolem prstu téměř všechny fanoušky hry, která se třetího dílu zřejmě nikdy nedočká.

Alyx nejenže vypadala (a stále vypadá) dobře, ale taky se uměla dobře ohánět zbraněmi, rozuměla kvantové fyzice a nedělalo jí problém opravit třeba robotického čokla. Víte, co se říká – smart is the new sexy.


3. Ellie (The Last of Us)

The Last of Us patří k naprosté špičce akčních adventur a není žádným tajemstvím, že tento povedený kousek od Naughty Dog konzolistům upřímně závidíme. Jejich adventura uměla okouzlit nejen nádherným postapokalyptickým světem a propracovaným příběhem, ale i prokresleností hlavních hrdinů. Obzvlášť dívčí polovička.

Ellie byla prostě fantasticky nadesignovaná, napsaná i naprogramovaná postava. Fascinovalo nás, jak pohotově dokázala ve hře reagovat na okolní dění. Při plížení nepřekážela, v boji se snažila pomáhat, jak jí dovolovaly okolnosti, mnohdy dokázala překvapit i nečekaným výpadem na protivníky, když teklo Joelovi do bot. Lydia ze Skyrimu by se od ní mohla učit.

Netřeba asi dodávat, že oznámení pokračování The Last of Us nás nenechalo chladnými. Návrat Ellie na naše obrazovky si rozhodně nenecháme ujít. Mimochodem, naučila se docela hezky zpívat. Mrkněte na trailer a přesvědčte se sami.


2. Ciri (Zaklínač 3: Divoký hon)

Odebrali jsme Triss. Víme, omlouváme se, ale krví jsme podepsali úmluvu, že se v naší TOP 10 objeví jen jedna zástupkyně z každé hry. A po vydání Zaklínače 3 jsme se nemohli rozhodnout jinak než pro vládkyni časoprostoru a dítě Starší krve – Ciri.

Celým jménem tedy Cirilla Fiona Elen Riannon, chcete-li být o něco vzdělanější. Tuhle stříbrovlasou dívku jsme si oblíbili už v pětidílné knižní sáze o Zaklínači, o to větší jsme pak měli obavy o její herní zpracování. Naštěstí ale dopadla lépe, než jsme si mohli vůbec přát.

CD projektu se podařilo zpracovat Ciri tak, jak si ji pamatujeme z knížek – chvilku naivní, jindy zase lišácky chytrou, občas možná horkokrevnou, jindy zase klidnou a pragmatickou. Mladá polo-zaklínačka uměla hráče rozesmát, napumpovat adrenalinem i rozbrečet jako malou holčičku. Sorry, Triss, sorry, Yen, ale stříbrnou korunku jsme předali Lvíčeti z Cintry.

ciri_in_the_witcher_3_wild_hunt-1920x1080


1. Elizabeth (Bioshock Infinite)

Trůn Miss SkillZone 2017 opět obsadila jedna z nejlepších herních postav, které jsme kdy potkali ve virtuálním prostoru. Špičkově napsaná, vizuálně vyšperkovaná, mistrně nadabovaná a svou čiperností okouzlující. Elizabeth je postava, na kterou nejde zapomenout.

V kůži soukromého detektiva Bookera DeWitta jsme potili krev, abychom ji zachránili z oblačného města Columbia, kde byla držena jako vězeň. Že se celý příběh během toho strašně zamotal a z Elizabeth se nakonec vyklubala mnohem komplikovanější postava, než se zprvu zdála, asi nemusíme dodávat. Elizabeth tvořila tvrdé jádro celé hry a byla také naším hnacím motorem, které se zastavilo až na samotném konci Bioshocku.

Po celou dobu hraní jsme po ní pokukovali, kontrolovali, zda je v pořádku, poslouchali její uštěpačné poznámky na naši adresu a panikařili, když na chvilku zmizela z očí – až tak moc výjimečná pro nás byla. Pokud jste Bioshock Infinite minuli, měli byste to napravit – příběh Elizabeth a Bookera DeWitta nejde jen tak převyprávět. A nezapomeňte na kapesníčky.


 

Source :

Vlastní

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na
X