Domů » TOP 10: Nejlepší momentky ze série Call of Duty

TOP 10: Nejlepší momentky ze série Call of Duty

Po dlouhé době tu máme další TOP 10. A protože jsme nedávno dohráli Infinite Warfare...

Sakra, je to až k neuvěření, jak dlouhou cestu tahle série urazila. Čistě na PC vyšlo přesně 12 dílů a jeden povedený remaster. Vzhledem k tomu, že jsme TOP 10 poslední dobou dosti zanedbávali (a brzy zjistíte proč), přišel čas tuhle rubriku přivést zpět k životu. Třeba hned naším výběrem 10 nejlepších momentů ze série Call of Duty!

Impuls k překopání žebříčku vyvolat nejnovější díl Infinite Warfare. Na to, že se může chlubit jednou z nejlepších příběhových kampaní v rámci série, dává Ondra ruku i svou ruskou beranici do ohně, načež mě začal bombardovat seznamem epických vesmírných scén, kterými je letošní Call of Duty prošpikovaný skrz naskrz. Své místo si samozřejmě vybojovaly i jiné pamětihodné momenty. Dejte vědět, jestli jsme se trefili do vašeho vkusu!

Pozn. redakce: Pokud se vám zdá, že Ondra věnoval docela dost prostoru ruské perspektivě, tak… no, nezdá. 🙂

UPOZORŇUJI, ŽE TEXT OBSAHUJE NEZDRAVÉ MNOŽSTVÍ SPOILERŮ!


10. Za matičku Rus! (Vendetta, Call of Duty: World at War)

World at War byl zvláštní. Máme rádi druhou světovou, dokonce jsme vlastně výlet do Pacifiku uvítali s nadšením, přesto ale máme tendenci tenhle kousek ze série vytlačovat z paměti. Singleplayer za americké mariňáky nakonec nebyl tak zajímavý jako Sověti a jejich cesta za pomstou. Celá kampaň byla pesimistická, špinavá a plná surovosti a šedi. Jinak jsme si východní frontu vlastně ani nepředstavovali.

Pojďme ale rozebrat konkrétní scénku. Největší roli asi sehrál samotný Reznov, chlapík s beranicí a duší pravého vlastence, se kterým se „seznámíte“ v jedné hromadě mrtvol padlých soudruhů. Úvodní sovětská mise, silně připomínající scénu z filmu Nepřítel před branami, patří mezi jednu z nejlepších openingů v historii stříleček. No jo, chtělo by to návrat do druhé světové války, víme…


9. Stověžatá Praha a smrt Soapa (Call of Duty: Modern Warfare 3)

Teď budeme trošku nadržovat Pražákům (což zní od asijské náplavy z Moravy asi divně), ale co – mise v Praze nás bavila. Omrkli jsme si Karlův most (plný Rusů), setkali jsme se s místním odbojem, jejichž členové měli vtipná náhodně vygenerovaná jména, navštívili Staroměstské náměstí, na kterém chybělo několik památek (Orloj aspoň hodili na špatnou budovu) a vůbec se měli hezky česky.

Zmrvené nápisy na zdech („Nebudeme umřít“) a zástupy bojechtivých Drahoslavů Krejcárků ale nejsou jediným pamětihodným momentem z pražské mise. V našem hlavním městě přišel o život John “Soap” MacTavish, jeden z hlavních protagonistů série Modern Warfare, při nepovedené sabotáži na Staroměstském náměstí. Docela vtipné je, že podle herního kalendáře k tomu došlo minulý měsíc, přesněji 11. října tohoto roku. Na každé mýdlo jednou dojde…


8. Osud Alexe Masona (Suffer With Me, Call of Duty: Black Ops 2)

Představte si, že držíte sniperku a před vámi stojí s kuklou na hlavě úhlavní padouch Call of Duty: Black Ops 2, vzteklý maniak Raul Menendez. Váš parťák vám dává pokyn k popravě. Střílíte. Hned na to ale zjistíte, že jste se stali loutkou v rukou vašich nepřátel. Zastřelili jste totiž otce hlavní postavy hry, hrdinu z prvního Black Ops, a pár chvil po hrůzném zjištění dostanete knockout od už-ne-takového parťáka.

BO2 nabídl to, co neměly jiné díly Call of Duty, a to možnost volby. Alexe Masona jste totiž vůbec nemuseli střelit do hlavy. Tohle rozhodnutí hraje zásadní roli v příběhu, podle něj se totiž dostanete k jednomu ze dvou možných konců, ačkoliv v konečném důsledku nejde o tak rozdílné rozuzlení. Nakonec ale proč ne, zpestření to bylo rozhodně příjemné a trošku nás mrzí, že se další díly vyhýbají podobným narativním experimentům…


7. Matička Zem pod útokem (Black Sky, Call of Duty: Infinite Warfare)

Nejnovější díl Call of Duty hráči zpranýřovali ještě dlouho před vydáním, nyní ale můžeme říct, že do jisté míry neprávem. Příběhová kampaň totiž nabízí spoustu svěžích novinek a rozhodně nepatří do virtuálního odpadkového koše. Naopak si dokonce myslíme, že jde o jeden z nejlepších singleplayerů v rámci série za posledních let. A nemůže za to ksicht Kita Haringtona.

Hned první hodina hraní nás bavila svou svižností od začátku do konce. Masivní útok na lidskou flotilu nešetřila adrenalinem, protiúder v podobě invaze na Měsíc na tom nebyl jinak. A ani ty vesmírné bitvy ve vesmírné stíhačce nebyly na škodu. A závěrečné zúčtování na Marsu taky ne. A vůbec byla celá kampaň skvělá jen tím, jak moc byla jiná než předešlé díly Call of Duty, ačkoliv jádro její hratelnosti zůstává. Nebojte se jí.


6. Sniperky čiperky (All Ghillied Up, Call of Duty 4: Modern Warfare)

Ukázka toho, jak by se měly dělat pořádné stealth mise ve střílečkách. Ve flashbacku našeho starého dobrého kapitána Price se ocitnete v Černobylu, kde bude vaším úkolem najít a odstřelit světově hledaného teroristu a vůdce ultranacionalistů, Imrana Zakhaeva. Mezi ním a vámi ale stojí armáda po zuby ozbrojených nepřátel, stačí tedy jeden neopatrný krok vedle a můžete se těšit na rychlý loading nejbližšího checkpointu…

Ne nadarmo považují tichošlápci misi All Ghillied Up za jednu z nejlepších pasáží kampaně Modern Warfare. Napínavé plížení mezi nepřáteli se plynule střídají s nenápadným likvidováním hlídek, které posléze nahradí chaotický a adrenalinový únik se zraněným parťákem před značnou přesilou. Skvělá akce, které ani v nedávno vydaném remasteru neztrácí své kouzlo.


5. Zrada generála Sheperda (Loose Ends, Call of Duty: Modern Warfare 2)

Klasický level, který měl nečekanou dohru. Až do samotného konce se mise skládala z relativně jednoduchých úkolů – vtrhnout do baráku, vyčistit všechny pokoje od nepřátel, získat cenná data a následně se ubránit proti hordě nepřátel a evakuovat svou zásahovou jednotku k vrtulníkům. A tam přišlo k nečekanému zvratu.

Jakmile předáte generálovi Sheperdovi ukradená nepřátelská data, bez mrknutí oka zastřelí vás i vašeho parťáka Ghosta. Zoufalý hlas kapitána Price z vysílačky je to poslední, co za postavu Garyho „Roache“ uslyšíte. Přesně pro tyhle momenty sérii Modern Warfare milujeme.


4. Vylodění v Normandii (Pointe du Hoc, Call of Duty 2)

Vylodění v Normandii zná nazpaměť snad každý správný fanda her z druhé světové války, především díky sérii Medal of Honor či filmu Zachraňte vojína Ryana (Saving Private Ryan) od Stevena Spielberga. Activision vás ale pošle jinam než na stokrát omletou pláž a místo brodění se po kolena v krvi vašich kolegů si užijete tak trošku jiný, ale neméně zábavný chaos.

V kůži jednoho z Rangers budete mít za úkol vylézt na skálu poblíž Pointe du Hoc a zlikvidovat dělostřelecké baterie, které znepříjemňovaly vylodění vaším spolubojovníkům právě na oné veleslavné pláži. A že věci nepůjdou úplně podle plánů, na to už jste si snad zvykli. V reálu přišlo během speciální mise o život polovina z 225 vojáků.


3. Masakr na letišti (No Russian, Call of Duty: Modern Warfare 2)

Druhý Modern Warfare přinesl mimo jiné i jednu z nejkontroverznějších misí v historii stříleček. Jakožto člen CIA infiltrovaný do řad ruských ultranacionalistů jste postaveni před obtížný úkol – střílet do civilistů na letišti a vytvořit tak záminku k další světové válce. A tak tedy pochodujete terminály, držíte spoušť a díváte se, jak bezvládná těla padají k vaším nohám. A na konci mise skončíte v kulkou v hlavě a sami se stanete součástí složitého schématu teroristy Vladimira Makarova.

Spousta recenzentů měla především morální problém tuhle misi dokončit a označovali ji za levnou snahu zaujmout rozjařené hráčské publikum. Tak či onak ale nám ale „No Russian“ napevno zaryl do paměti a když už nic, alespoň dal vzniknout dobrým memům.


2. Přes Volhu do pekla (Stalingrad, Call of Duty)

Západní i východní fronta jsou v druhoválečných střílečkách nejoblíbenějšími tématy a v Call of Duty jsme si mohli Sověty a jejich krvavý protiúder vychutnat se vší surovostí. Opět tu najdete hromadu podobností s filmem Nepřítel před branami, který bez příkras ukazuje přepravu čerstvých bažantů přes Volhu přímo do bitevní vřavy.

Neustávající dělostřelecká palba, otravní Messerschmitti a Stuky nad hlavami, střílení do vlastních řad, takové byla krutost východní fronty. Ani po těch všech letech není od věci si tenhle kousek zahrát – aspoň budete vědět, jak se cítili mladí odvedenci, kteří stáli mezi dobře vycvičenými nepřáteli a komisaři, kteří se nebáli vypálit pár kulek do každého, kdo udělal krok zpět. Počkat, on by mu ten remaster možná taky slušel, ne?


1. Výbuch atomové bomby (Aftermath, Call of Duty 4: Modern Warfare)

První Modern Warfare se od svých starších bratrů ve zbrani lišil v mnoha věcech. Teď ani tak neřešíme setting jako spíše pojetí misí i samotného příběhu, který v něm fungoval jako švýcarské hodinky. Měl decentní tempo, prokreslené postavy a uměl v mnohém překvapit. Bombasticky. A v jeden moment doslova.

Výbuch atomové bomby a následný zoufalý útěk před ničivou vlnou je bezesporu jedna z nejikoničtějších scén ze všech Call of Duty her. Pomalá smrt seržanta Paula Jacksona za zvuku radioaktivního praskání poslala Modern Warfare do vysoké školy herního designu jako příklad, jak by měly vypadat moderní akční hry s příběhem. Možná proto považujeme jeho remaster za povinnost pro všechny FPS pozitivní, ať už si prošli kampaní, nebo o ni ve své době největší slávy z nějakého důvodu nezavadili.

 

Source :

Vlastní