Domů » Články » Tip na seriál: Unbelievable

Tip na seriál: Unbelievable

Dnes vám přináším minisérii, která díky svému tématu cílí spíše na ženské publikum. Tuto minisérii můžete najít na Netflixu, který ji vypustil do světa tento rok. Musím říct, že jestli je Netflix něčím silný, tak ve svých minisériích. Pojďme se blíže podívat na tento působivý počin. 

A začneme hned zostra. Mladá žena Marie je brutálně znásilněna ve svém bytě neznámým mužem. Když vše oznámí na policii, která se případem začne ihned zabývat, zjišťují, že pachatel na místě činu příliš důkazů nezanechal. Což dosti komplikuje celé vyšetřování, protože se nemají čeho chytit. Celé situaci navíc nepomáhá ani fakt, že Marie se nechová úplně typicky jako ostatní ženy, které se ocitnou v podobné situaci. Začnou proto Marii podezřívat z toho, že si své znásilnění vymyslela a s tím také případ uzavřou. Marie se tak rázem mění z oběti na někoho, od koho je lepší držet se dál.

Zhruba o tři roky později se ve státě Colorado stane něco podobného a dvojice vyšetřovatelek (Grace a Karen) tak započne vyšetřování hned celé série znásilnění. To tak trochu vrhá na Marii, která si měla vše vymyslet, jiné světlo. Protože to, že pachatel nezanechá na místě dostatek důkazů spolu s netypickým chování oběti, neznamená že se to nestalo.

Ano, tahle minisérie je čistě ženským projektem nejen díky tématu, hereckému obsazení, ale i produkci. A ano, je to znát. A ne, není to ani trochu na škodu. Klade se tu důraz na ženský pohled, zachycuje se tu psychika oběti v průběhu celého procesu a nebudu vám nic namlouvat, je to celkem síla. Celé to zpracování je podané realisticky, popisují se v něm i zápory, které brání průběhu vyšetřování (ať žije byrokracie). Seriál pracuje s reálnými systémovými chybami a nebojí se je vykreslit přesně tak, jak se dějí a co vše dokáží způsobit. Mimo jiné tu obecně narážíme na sociální stigma oběti, která se nechová typicky a je proto vyhodnocena jako podezřelá. 

Ačkoli je minisérie vyobrazena realisticky, produkce nijak netlačila na pilu, vše tak nějak plyne a postupně se dostáváme jako diváci k pravdě spolu se dvěma odlišnými, ale velice sympatickými hlavními postavami Karen a Grace. Skvěle to mezi nimi funguje a jako diváci jim budete fandit. 

Z celého mého popisu jste jistě pochopili, že se nejedná úplně o strhující zápletku s překvapivým vyústěním. Pracuje se tu spíše s pocity, které jsou protkané jistou bezmocí, úzkostí a bezvýchodností situace. Ale zase na druhou stranu, do deprese vás to nehodí, to se zase nebojte.

Tvůrkyní a zároveň jednou z režisérek a scénáristek minisérie je Susannah Grant (Erin Brockovich, Svědectví). Na režii se dále podíleli Lisa Cholodenko (Děcka sou v pohodě), Michael Dinner (Outlaw Country). Pod scénářem je tradičně podepsáno vícero lidí a to Michael Chabon (John Carter: Mezi dvěma světy), Ayelet Waldman (Applebaum), Jennifer Schuur (Hannibal), Becky Mode (Tým SEAL). 

Unbelievable, Drama / Krimi / USA / 2019 / 6 h 29 min (Minutáž: 44-59 min) 

Herecké obsazení: Toni Collette, Merritt Wever, Kaitlyn Dever, Vanessa Bell Calloway, Dale Dickey a další

Source :
CSFD, IMDB
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chceš nám nechat komentář k článku? Šup tam s ním!x
()
x
X