Valve představil nová pravidla pro hry na Steamu. Vzdává se tak veškeré zodpovědnosti

Ze Steamu se stává divoký západ

Je tomu jen pár dní, co se na Steamu objevila hra Active Shooter a spustila lavinu kontroverze. Valve na ni reagoval poměrně rychle, hru ze obchodu odstranil a jejího tvůrce opět zabanoval. K tomu slíbil, že brzy vydá nová pravidla o vydávání her na Steamu.

Napjaté očekávání netrvalo moc dlouho a Valve svou novou filozofii představilo v dlouhém příspěvku. Všichni, kdo čekali konečně velké změny v přístupu a profiltrování nekvalitních her, budou zklamaní. Valve udělal přesný opak.


Nová pravidla

Pod novými pravidly se na Steamu mohou objevit jakékoliv hry, které nejsou nelegální, nejsou pokusem o trolling a splňují technické standardy. Pokud na chvíli odložíme fakt, že o technických standardech na Steamu nikdo nikdy neslyšel, se Valve chce zbavit veškeré zodpovědnosti.

Prakticky tím pokračuje v práci, kterou začal s představením Steam Direct. Systém přidávání her za pouhých 100 dolarů nahradil již přehlcený Greenlight a Steamu tak odpadla práce s filtrováním her. Kontrola se díky tomu omezila na krajní případy, jako byl právě Active Shooter.

Ve stejném duchu bude Steam pokračovat i do budoucna. Valve chápe, že pokud by zakazovali určitý typ her nebo témat, vždy by naštvali určitou skupinu hráčů. Místo toho se rozhodl nezakazovat téměř nic. Naštvou se tak nejspíše všechny skupiny, ale systém to bude alespoň spravedlivý.

V kostce se Steam bude chovat jako veřejná služba. Valve bude poskytovat obchod pro všechny vývojáře a nechá o všem rozhodovat samotný trh. Na rozdíl od států ale Valve celý systém řídí a vydělává na něm nemalé peníze.


Co to znamená pro hráče?

Pro nás běžné smrtelníky to znamená více her na Steamu. Bohužel to sebou přinese své výhody a zápory. Samozřejmě to neznamená, že se hned protrhnou stavidla, a do obchodu najednou vletí miliony nových titulů.

Nabídka motivů a herních konceptů bude ale mnohem širší. Valve již nebude hlídat, zda je hra pouhým simulátorem chození, nebo zda ji vytvořili neonacisté. Pod dohledem bude pouze legalita (a i to je dost relativní pojem) a technický stav výtvoru.

Bude jen na nás, abychom si nežádoucí tituly vyfiltrovali. K tomu budou sloužit tagy u her, které má ale na starosti také komunita a nejsou proto vždy přesné. Teoreticky jde o dobrý systém, v praxi ale stačí několik trollů a může rychle padnout.

Steam Valve


Kdy začnou změny platit?

Jasné datum zatím stanoveno není, ale v dohledné době se nových pravidel nedočkáme. Valve stále připravuje své systémy a nechce nic uspěchat. Navíc jde asi o největší evoluci v dějinách Steamu, proces to bude bolestivý a náročný.

Přechod z Greenlightu na Steam Direct od oznámení po uskutečnění trval čtyři měsíce. Rozhodně tedy nebudeme očekávat, že celý Steam projde tak radikální změnou během pár týdnů.

Čtěte také: Takhle bude vypadat sběratelská edice Red Dead Redemption 2. Bude ale bez hry

Steam Letní Slevy Summer Sale

Patrik Dvořáček
Profesionální prokrastinátor, amatérský hráč Solitaire a poloamatérský pisálek. To vše v jedinečně nešikovném balíčku.