Domů » Články » Konec studia Visceral? Jen rána z milosti od EA, vysvětluje bývalý vývojář

Konec studia Visceral? Jen rána z milosti od EA, vysvětluje bývalý vývojář

Smutný příběh zaniklého studia

Nejeden hráč oplakal konec studia Visceral z minulého týdne. Vedení EA argumentovalo tím, že chystaná akční adventura ze světa Star Wars, kterou měl na starost tamější vývojářský tým v čele s Amy Hennigovou, nebyla dostatečně „trendy“ a potřebovala rázné změny. Jak ale nyní uvádí bývalý vývojář z Visceralu, situace byla mnohem komplikovanější.

Překvapivá zpráva o ukončení prací na Star Wars adventuře i fungování Visceralu odstartovala nemalou vlnu nevole vůči EA coby smrtky v hlavní roli, která zničila relativně zdravé studio. Olej do ohně pak přilil bývalý vývojář studia Bioware, který dodal, že velký americký vydavatel tlačí na vývoj her s otevřenými světy, protože se lépe monetizují (např. skrze mikrotransakce). Dle detailní reportáže od zkušeného herního publicisty Jasona Schreiera bylo ale důvodů mnohem více.

Problémy se táhly od samotného začátku vývoje. Po neuspokojivých prodejích Dead Space 2 i vlažném přijetí Dead Space 3 se EA rozhodovalo, co dál se studiem. Zatímco větší část týmu začala pracovat na Battlefieldu Hardline, zbytek vývojářů se pustilo do pirátské hry s otevřeným světem, pojmenované pracovně jako Jamaica. Tu ale vedení velmi brzy zazdilo a nahradilo ji jiným titulem – akční Star Wars adventurou.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=1Ogv4AO3Fuk” /]


Původní vize vypadala fantasticky. Hráč by se ujal role Dodgera, zbrklejší a drsnější verze pašeráka Hana Sola, který se spolu se svou neméně pochybnou partou vydá boje proti jednomu z mafiánských předáků. Hra se měla odehrávat mezi čtvrtou a pátou epizodou původní trilogie, na rytíře Jedi a jejich zářivky tedy nemělo vůbec dojít. Místo toho měli pašeráci možnost manipulovat s prostředím, sabotovat elektronická zařízení a projít příběhem několika různými způsoby.

Základní premisa tedy zněla slibně, měla ale několik háčků. „U série Uncharted mohli vývojáři vytvořit svět podle svého gusta. V případě značky Star Wars ovšem nikoliv. Lidé si, že pracovat na Star Wars hře je něco úžasného, ale je to přesně naopak,“ vysvětluje bývalý vývojář Visceralu. Neustálé konzultace s Disney coby vlastníkem licence leckdy trvaly celé měsíce i v případě drobných detailů, které neměly zásadní vliv na univerzum ani herní mechaniky.

Ani Amy Hennigová a její zkušenosti z vývoje Uncharted projektu nakonec nepomohly, spíše měly na projekt negativní dopad. Zkušená scenáristka měla k dispozici mnohem menší tým i prostředky, navíc se musela potýkat s Frostbite enginem, který si nerozuměl s jejím návrhem herních mechanik. Odřeknout ho ale nemohla, jelikož byl jedním z podmínek vývoje. EA její práci nedokázalo zcela ocenit a naopak na ni kladlo čím dál větší nároky a očekávání. „Od tak významné osobnosti očekávali přinejmenším sci-fi Uncharted, nedali jí ale dostatek zdrojů ani lidí k realizaci,“ dodává vývojář.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=fB20vqRp4rA” /]


Relativní úspěch mutliplayerové akce Star Wars: Battlefront se postaral o další trable. Studio EA Motive, který vede Jade Raymondová, se rovněž mělo původně podílet na Ragtagu (což bylo kódové označení pro onu Star Wars adventuru), náhle však dostalo pokyn k vývoji singleplayerové kampaně pro Battlefront 2. Visceral měl zakázáno nabírat nové vývojáře, na pomoc jim tak přišlo studio EA Vancouver. To ovšem přineslo jen rozepře v designu hry a práce se tím ještě více zpomalily.

Vedení EA si problémů samozřejmě všimlo a možná je v tu chvíli trklo, že ryze příběhová hra nemusí být to pravé ořechové. Vývoj se táhl dál s velkými obtížemi a sosalo každý měsíc nemalou sumu peněz. Hennigová se snažila vytvořit takový typ her, na které byla sama zvyklá (což ostatně bylo i původní zadání), postupem času se ji ale vedení snažilo nasměrovat jinam. „FIFA Ultimate Team vydělá ročně miliardu dolarů. Kde je vaše verze?“ rýpl si údajně jeden z předáků EA na jedné z prezentací, na níž Hennigová představovala příběh a klíčové prvky.

Zbytek příběhu už znáte. Visceral zavřel krám, Hennigová čeká na to, kam ji EA přesune (a jestli vůbec) a Ragtag, akční adventuru ze světa Star Wars, čeká mohutný facelift v kancelářích EA Worldwide. Zda se dočká otevřeného světa, mikrotransakcí či multiplayeru, je stále velkou neznámou. Podle bývalých vývojářů byl ale konec studia zkrátka nevyhnutelný. „Byla to rána z milosti,“ shodují se.

Čtěte také: Hororového Dead Space 2 se prodalo 4 miliony. A prodělal, tvrdí vývojář

Source :

Kotaku

X