Domů » Články » VR Games z pohledu vozíčkáře: Euro Truck Simulator 2, American Truck Simulator

VR Games z pohledu vozíčkáře: Euro Truck Simulator 2, American Truck Simulator

Hodně dlouho jsem váhal co o kamionech ve VR mohu napsat, aby to mělo nějakou délku a obsahovou hodnotu. Už jen informace, že tahle hra patří k těm nejzábavnějším hrám pro virtuální realitu, je užitečná.

Než však překliknete na Steam obchod, pamatujte, že se jedná o simulátor a ať už to tu vychválím sebevíc, nemusí to být ten správný typ hry právě pro vás. Hrát kamiony ve VR nelze ihned po instalaci a budete muset nejprve nastavit hru, aby se do vašich virtuálních brýlí přepnula.

Tímto nastavením začnu jako první. Po koupení a nainstalování Euro Truck Simulatoru 2 nebo American Truck Simulatoru klikněte pravým tlačítkem na hru ve vaší Steam knihovně a otevřete Vlastnosti. Zde klikněte na lištu BETA VERZE a vyberte verzi oculus – Oculus/Vive – 1.36 – (SDK 1.4.0). Vraťte se na lištu obecné a do Možnosti puštění napište buď „-oculus“ (pokud vlastníte oculus headset) nebo „-openvr“ (při vlastnění HTC Vive, Valve Index či jiného zařízení).

Hra samotná je taková, jakou si ji dokážete domyslet. Jednoduše řečeno jízda z bodu A do bodu B. Složitěji to lze popsat jako vyzvednutí nákladu, odvezení nákladu a následné zaparkování s odepnutím nákladu. Ovšem ve VR má člověk ze všeho mnohem lepší pocit. Otáčení hlavou oproti otáčení na myši je opravdu náramný rozdíl ve hraní. Navíc při hraní na volantu velmi dobře soupeří s reálným zážitkem. To, že velký počet fanoušků této hry je přímo mezi samotnými truckery, je pro mě trochu nepochopitelné, avšak svědčí o kvalitě. Pokud nejste vlastníci volantu, doporučuji alespoň gamepad či cokoliv, co má rozeznávání úrovně stlačení tlačítek pro plyn a brzdu. Ovšem vyhnout se klávesnici je velice obtížné. Váš kamion má tolik funkcí, že se jejich ovládání dost těžko na jiné ovládací zařízení vejde.

U grafiky hry se datum vydání 2012 (u American Truck 2016) nezapře. I přes nespočet všemožných modů to není za slunečného dne úplně ono. Ovšem v noci za deště si nedostatků nemáte šanci všimnout. Z modů je podle mě nejlepší ten, který vám ve hře vytvoří zimu. Sníh těch nedostatků skryje docela dost, navíc fyzika kamionu na sněhu vám hru o dost ztíží. Mnohem větší množství modifikovatelností a evropské, mnohem zataženější počasí, dělá z evropské verze hry lepší volbu. Taktéž rozsah dokupovatelných DLC je mnohonásobně větší. Přesto se v American Truck Simulatoru setkáte s věcmi, které v Evropě nezažijete. Na mysli mám především americké značky kamionů, jejich silniční systém a prostředí.

Hlavní nevýhodou u VR je, že se s touto verzí nedá připojit na multiplayerové servery, ovšem obětování této možnosti za to rozhodně stojí.

Nevolnost si zde nedovedu představit. Ovšem pokud se vám povede váš kamion bugnout a on vyletí nárazem do nereálné výšky, nebude to nejspíš příjemný zážitek.

Hrát můžete s těmito headsety: Oculus Rift/Rift S, HTC Vive, Valve Index.

Základ Euro Truck Simulator 2 je na Steamu za 19,99 EUR (509 Kč), ale s veškerými DLC packy se můžete dostat až na 210,82 EUR (5362 Kč). American Truck Simulator je za taktéž za 19,99 EUR (509 Kč) s možností dokoupit věci až za 82,84 EUR (2107 Kč). Pokud nechvátáte s pořízením, kamiony padají dost často do slev. Nákup DLC bych doporučoval po projetí základní mapy. Další tipy nákladů také nejsou k zahození, ovšem customizace vašeho kamionu a další vzhledové věci se dají provádět pomocí módů, i když je pravda, že cena zrovna těchto DLC jen tak nikoho nezrujnuje.

Ondřej Radosta
Written by
Negramotný spisovatel, zbrklý ajťák, obkreslující malíř, angličtinář neschopný odpovědi, bývalý ochotnický herec, hráč všeho možného a naprosto amatérský streamer. To všechno jsem já. Moment! Ještě lučištník.

Líbí se vám novinka?

0 0
0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X