Domů » Články » VR Games z pohledu vozíčkáře: Seeking Dawn

VR Games z pohledu vozíčkáře: Seeking Dawn

Snili jste o VR hře s příběhem? O střílečce, která nabízí kooperaci až pro 4 hráče? Přáli jste si, aby tam bylo trochu toho survival nádechu s možností vytvářet předměty? Dokonce vás napadlo, že by neškodilo, kdyby v takové hře bylo i trochu toho lezení, které znáte z Climb? Mohl bych klidně pokračovat dál, ale nebudu přece psát o téhle hře jen formou otázek.

Seeking Dawn je sci-fi  hra, které prostě nic nechybí. Vám možná bude chybět odvaha. Steam říká “multiplayer VR survival adventure”, ovšem neřekne vám, jak moc živá příroda vás ve hře bude obklopovat. To že svět obsahuje plno neutrálních zvířat, do kterých je zbytečné plýtvat náboje, považuji za obrovské plus. Lidé, kteří nemají rádi hmyz a pavouky se mnou nejspíše souhlasit nebudou, stejně jako jejich rychle ubývající náboje. Dále je hra vhodná na odnaučení strachu z výšek a rozeznávání, co je nepřítel a co jen textura. To, co kolem vás prolézá v pozadí za obrovská monstra, která jen doplňují atmosféru, vám na odvaze totiž nepřidá. Snad vám překrásné scenérie vesmíru vše vynahradí.

Vytváření věcí zahrnuje čtyři stanice. Jedna vyrábí náboje, druhá zbraně, třetí armor a ta poslední jídlo. Seeking Dawn lze hrát v pohodě v singleplayeru, já jsem ji ale hrál ve dvou a i přes jednoduchou obtížnost nás hra nenechala jít jen tak dál, bez vracení se pro suroviny na vývoj lepších zbraní. To však není nic špatného a každá minuta navíc, kterou ve hře strávíte, je zábavná. Naše putování planetou skončilo přibližně za 13 a půl hodiny v podstatě bez vytvořeného armoru, protože suroviny na jeho vývoj jsme spotřebovali převážně na lékárničky. My, ostřílení znalci VR her jsme si neustále říkali, že za dalším rohem už přijde konec a nemá tedy cenu se vracet a pořádat výpravy na nasyslení dostatku surovin.

Ta hra je prostě tak promakaná, že vás těžko napadne, že by mohla být i dlouhá. Taktéž vývoj našich zbraní nedosáhl do jejich maximální síly. Bez dvou dolovacích nástrojů opravátoru a svítilny je jich celkem šest a většina má možnost vylepšení do třetí úrovně. Survival část hry tvoří nutnost pít a jíst, což zajišťují hamburgery a čutory s vodou, které získáte z výrobní stanice na jídlo. Tam se dá kromě lékárniček sestavit ještě hromada různých boostů, u kterých se musím přiznat, že jsem je za celou hru skoro nepoužil. S vyšší obtížností ovšem vzroste i potřeba vyrábět vše, co hra nabízí. Málem bych zapomněl na obranné střílny, bez kterých se obrana vaší základny neobejde.

Má tedy hra nějakou špatnou stránku, kromě neslučitelnosti s vašimi fobiemi? Nemohli jsme se shodnout zda helma, kterou máte ve hře na hlavě a přes kterou vidíte ukazatele, je spíše na obtíž nebo skvěle dotváří skutečnost, že máte na hlavě VR headset. Nakonec jsme zjistili, že lze zprůhlednit ba dokonce vypnout a tak zbývají jen hardware nároky. Ovšem na to, jak kolem vás poletují vážky, pobíhají krtkoidní opičky a i rostliny reagují na vaši přítomnost, je trochu kruté hře vyčítat, že si chce ukousnout více z vašeho PC výkonu, než je obvyklé.

Nevolnost, tak jako vždy, záleží na plynulosti FPS a já ani mik_VR jsme nezaznamenali jakékoli problémy. Nemluvě o tom, že jsme oba měli ještě velkou rezervu, kam klesnout s grafickým nastavením hry.

Ovládání pohybu je buďto přes teleport (spuštěný stisknutím na levý joystick), chůzí pohnutím joysticku na levém ovladači orientujícím se buďto podle směru pohledu nebo směru ovladače či blink, což je něco mezi chůzí a teleportem. Při pohnutí joystickem se před vámi objeví vaše běžící silueta a tam, kde s ní zastavíte, tam se teleportujete. Při pohybu na joysticku nejen, že můžete nastavit rychlost vašeho pohybu, ale i spuštění běhu jen když pohybujete rukama dozadu a dopředu. Takzvaně napodobujete běh.

I otáčení má plno variant. Otočit se v reálu vám nikdo zakázat nemůže, kromě toho tu ale máme pozvolné, s nastavitelnou rychlostí, skokové s nastavením po pěti stupních od 5 k 60 nebo stisknutí na pravý joystick spustí otáčení směrem, kam pohnete pravým ovladačem. Rozložení tlačítek je v podstatě klasika. Trigger střílí, grip přitahuje věci do vašeho inventáře, skenuje a chytá. Pak už jen zbývá jedno tlačítko na levém ovladači, které otevře inventář, a jedno tlačítko na pravém, pro rychlý výběr věcí do ruky.

Hra podporuje v podstatě všechny headsety, a to Oculus Rift, Oculus Rift S, HTC Vive, Valve Index, Windows Mixed Reality.

Jelikož se pro věci neohýbáte, ale jsou k vám přitaženy stiskem tlačítka a přestřelky jsou o uhýbání a ne krytí v lehu či podřepu, je tahle hra dokonalá i pro hraní vsedě.

Co k téhle hře říct více… Nebuďte srabi a kupte to. Na Steamu je za 24,99 euro (647 Kč), na Oculus Store za 29.99 dolarů. (705 Kč). To, že je Oculus Store dražší se moc často nestává, tak bych chtěl jen připomenout, že na Steamu můžete hru sdílet a nebudete mít v budoucnu žádný problém při přechodu na jiný headset, než je Oculus.

0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X