Domů » Články » Herní novinky » WHO uznala závislost na hrách jako psychickou poruchu. Jen tím děsíte lidi, reagují kritici

WHO uznala závislost na hrách jako psychickou poruchu. Jen tím děsíte lidi, reagují kritici

Diagnóza pro pařany

Proti hraní her bojuje celá řada „expertů“, kteří dokola opakují, že střílečky a další násilnější tituly způsobují agresivní chování. Na první pohled se může zdát, že Světová zdravotnická organizace jejich názor podporuje, avšak rozhodnutí WHO zařadit hraní videoher na seznam klasifikovaných nemocí má úplně jiný důvod.

Rozhodnutí WHO nepřišlo z čistého nebe, o klasifikaci závislosti na hrách se hovořilo již delší dobu. Se závislostí na hraní se dle diagnózy potýká člověk, který vykazuje „vzorec úporného a opakovaného hráčského chování, jež začíná převažovat nad jinými životními zájmy.

Rozhodnutí se dle slov zdravotnické organizace zakládají na vědeckých důkazech. Pokud vám hraní nebrání v pravidelných výletech na toaletu a pro něco k snědku do lednice, jste stále v pořádku. Podle definice psychickou poruchou rozhodně netrpí každý hráč – problém se týká malého procenta hráčů.

To je ostatně jeden z hlavních argumentů kritiků kroku WHO. Nejenže tím organizace také nahrává dlouholetým odpůrcům videoher, podle doktorky Joan Harveyové z Britské psychologické společnosti zároveň může rozhodnutí vyděsit rodiče, kteří svým dětem hraní zakážou úplně. A všichni víme, jak moc jsou děti ochotné dodržovat zákazy.

Nový seznam nemocí bude obsahovat kolem 55 tisíc položek. Závislost na hraní videoher je zařazena do speciální kategorie, aby členské země měly možnost se na nový problém řádně připravit. Mezi členskými zeměmi je také Česká republika, aktualizovaný seznam bude tedy mít dopad i na nás.

Zatím se ale nemáme čeho bát – oficiálně bude členům představen v květnu příštího roku a v platnost vejde až v lednu 2022. A teď nás nechte být, musíme se starat o záhonek ve Stardew Valley…

Čtěte také: Doom Eternal přinese peklo na Zemi. Dostaneme i dvojnásobek démonů

Source :
0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X