Domů » Články » Herní novinky » Zpátky časem s Whoconem. Jak se vyvíjela největší česká akce pro whoviany?

Zpátky časem s Whoconem. Jak se vyvíjela největší česká akce pro whoviany?

Letošní ročník odstartuje již brzy

Za těch několik let se SkillZone připletl k několika různým světovým fenoménům. Stačí se podívat, kde všude jste mohli najít naše herní mašiny – Festival Fantazie, Animefest ani Advik nejsou primárně herními akcemi, ač i ony se mohou chlubit speciálním doprovodným programem pro pařany všeho druhu. A letos svůj seznam eventů doplníme o Whocon největší a nejpestřejší akci pro všechny fanoušky britského seriálu Doctor Who. Co je zač a jak probíhal jeho vývoj v našich luzích a hájích?

Pokud pravidelně chodíte na herní i poloherní akce, asi vám Doctora Who nemusíme nijak komplexně představovat. Dobrodružství lidsky vypadajícího mimozemšťana z rasy Pánů Času, který cestuje ve své vesmírné lodi TARDIS v podobě policejní telefonní budky, zasáhlo miliony diváků napříč všemi věkovými kategoriemi. Zajímavé prostředí, napínavý příběh i ikonický britský humor okouzlil také české publikum – a ten se autorům odvděčil založením pravidelného festivalu, věnovanému právě fenoménu Doctor Who.

Největší sešlost tuzemských fanoušků, tedy Whocon, má své kořeny v červnu roku 2013, kdy brněnští whoviané přemýšleli, jakým způsobem oslavit padesáté výročí jejich oblíbeného seriálu. Netrvalo dlouho a už 22. listopadu odstartoval první ročník Whoconu, který na pár dnů zabral prostory brněnského hotelu Slovan. Návštěvnost? Naprosto předčila očekávání organizátorů – místo plánované stovky lidí přišlo hned šestkrát tolik českých a slovenských whovianů. Hlavním lákadlem tehdejšího ročníku bylo promítání speciální epizody The Day of the Doctor, která završila oslavy padesátého výročí seriálu.


Hojná návštěvnost pilotního ročníku byla dobrým signálem k tomu, aby se pomalu začalo pracovat na dalším. Druhý Whocon otevřel své brány o měsíc dříve než vloni, tedy 3. října a přinesl celou řadu zajímavých novinek. Akce se přesunula do větších prostor brněnského gymnázia na třídě Kapitána Jaroše a nabídla také dvě nové programové linie. Sherlocon se věnoval věhlasnému detektivovi Sherlocku Holmesovi, a to ve všech formách – od klasického ztvárnění britským spisovatelem Sirem Arturem Doylem až po seriál od televize BBC. Sillycon naproti tomu oslavil tehdejší výročí neméně populárního fenoménu – komediální skupinu Monty Python.

Hlavní specialitkou druhého Whoconů byli ovšem hosté. Své programové bloky dostali dabéři Petr Burian a Tereza Bebarová, kteří propůjčili své hlasy dvěma hlavním postavám ze seriálu Doctor Who. Akci poctil svou přítomností i Petr Kopl, autor komiksové podoby Sherlocka Holmese. Mimo hosty se na druhém ročníku odehrál křest první knihy s Doctor Who tematikou, která u nás vyšla. Na překladu se podíleli sami brněnští whoviané, kteří se především starali o přesnou terminologii. Součástí křtu knihy s podtitulem Závoj smutku byl také rozhovor s jejím překladatelem Tomášem Oaklandem.


Třetí ročník, který probíhal od 16. do 18. října, se rovněž mohl chlubit několika novotami a jednou opravdu velkou raritou. Kromě klasických hostů – Terezy Bebarové, Petra Buriana, Tomáše Oaklanda nebo youtubera Martina Roty – totiž navštívil akci i britský herec Peter Purves. Ten se v seriálu Doctor Who objevil již v šedesátých letech coby představitel Stevena Taylora, jednoho ze společníků Prvního Doktora, a patřil tak mezi lidmi, kteří stáli na samotném začátku celosvětového fenoménu.

Co se týče doprovodných programů, Sillycon měl bohužel jepičí život a linii v roce 2015 nahradil Bacon. Ne, se slaninou neměl nic společného, tento blok se věnoval knihám, seriálům, filmům a vlastně všemu, v čem se cestuje časem. Především však oslavoval třicet let od prvního filmu ze série Návrat do budoucnosti. Maraton všech tří kultovních snímků pak proběhl v nedalekém univerzitním kině Scala.

Čtvrtý ročník se uskutečnil o rok později od 18. do 20. listopadu. Mezi hosty nechyběly stálice v podobě Petra Buriana a Aleše Procházky (který v seriálu daboval jednoho z Doktorů), z účasti se naopak omluvila Tereza Bebarová. Čtvrtý Whocon navštívil i Petr Kopl a Petr Macek, autoři prvního českého superhrdinského komiksu Dechberoucí Zázrak.

A co přinese letošní pátý ročník Whoconu, který odstartuje 17. listopadu? Zcela určitě se dočkáte staré dobré „Jarošky“, českých dabérů i youtubera Martina Roty, který potvrdil svou účast. O dalších detailech si povíme již brzy v dalším článku. Nezapomeňte navštívit oficiální stránky akce či facebookový event k letošnímu ročníku.

Source :

Tisková zpráva - reklamní sdělení

X