Micosoft představil Xbox Adaptive Controller. Pomůže hráčům s handicapem

Design dnešních herních ovladačů je výsledkem dlouhé evoluce. Běžným hráčům padnou skvěle do ruky, mají i však své nedostatky. Především hráči, kteří nemohou použít obě ruce, se potýkají při hraní s problémy. Přesně proto Microsoft vytvořil Xbox Adaptive Controller. 

Velký ovladač Microsoft vyvíjel ve spojení s charitami, které se o hráče s omezenou pohyblivostí starají. Výsledkem jejich spolupráce je modulární ovladač kompatibilní s Xbox One a Windows 10, s nímž se mohou ke hraní vrátit i lidé po těžkých úrazech.

Xbox Adaptive Controller je sám o sobě placka se dvěma velkými a několika menšími tlačítky. Jeho síla se ale nachází ve velkém počtu portů na zádech a bocích, do kterých lze připojit různorodá zařízení. Může jít o joysticky, další ovladače nebo jen prostá tlačítka.

Každé tlačítko lze naprogramovat dle potřeb a dokonce je možné měnit nastavení podle hry. Ve výsledku je ke hraní potřeba jen jedna ruka a noha, nebo dvě nohy či nohy a ramena. Žádné omezení díky tomu už hráče od jejich oblíbeného koníčku nezastaví.

Xbox Adaptive Controller se ve Spojených státech začne prodávat za 99 dolarů (zhruba 2 200 Kč). Cena pro český trh zatím stanovena nebyla, avšak Microsoft slibuje, že se k nám ovladač dostane do konce roku.

Čtěte také: Pamatujete si seriál Ztraceni? Moder přetvořil ostrov z pořadu do Far Cry 5

Patrik Dvořáček
Profesionální prokrastinátor, amatérský hráč Solitaire a poloamatérský pisálek. To vše v jedinečně nešikovném balíčku.