Domů » Články » Zajímavý projekt: Exploring the Unbeaten Path

Zajímavý projekt: Exploring the Unbeaten Path

Láká vás průzkum opuštěných míst a budov? Pak se vám bude líbit urbexový projekt Exploring the Unbeaten Path. Stojí za ním filmař Bob Thissen, který zachytil ponurou krásu mnoha více či méně zachovalých objektů po celém světě. 

Co je to vůbec urbex? Název je zkratkou pro Urban exploration, tedy prozkoumávání a fotografování opuštěných míst, vzniklých lidskou činností. Má svá pravidla: Nikdy nic neodnášet a neničit, a nenechávat nic jiného než stopy. Často to bývá nelegální a ne moc bezpečná zábava, přeci jen, vniknete na cizí pozemek, protahujete se úzkými prostory nebo šplháte přes plot. I přesto je urbex stále oblíbenější. Pro ty méně dobrodružně založené je tu youtubový kanál Exploring the Unbeaten Path Holanďana Boba Thissena, který se již zhruba od roku 2006 věnuje urbexu a procestoval více než 50 zemí světa. Založit kanál se rozhodl po své účasti v nizozemském dokumentárním seriálu Exitus. Škoda, že u nás nikdy nebyl vysílán. 

Při průzkumu ho samozřejmě musí někdo doprovázet, proto ve videích vídáme i jeho přátele Eelca Kuijpera a Fredericka Sempelse. Když zrovna neprolézá ruiny, věnuje se výrobě stop-motion filmů. Navštívil i zdánlivě nepřístupná místa, která navštívilo minimum lidí, jako například opuštěné raketoplány v Baikonuru. Jedná se o velmi střežené místo, což dokazuje i to, jak často se museli tvůrci schovávat před hlídkujícími strážemi. Nechybělo ani pár výstřelů a nastražené pasti. 

Pokud chcete Boba a jeho přátele podpořit, můžete tak učinit na jeho Patreonu. Odměnou vám budou bonusová videa a fotografie, hlasování pouze pro patrony, print a další zajímavé věci.

Tereza Chvostová
Written by
Šílená Twitch moderátorka, cosplayerka, sběratelka všemožného harampádí a zbrklé střevo.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chceš nám nechat komentář k článku? Šup tam s ním!x
()
x
X