Domů » Články » Zajímavý projekt: Folding@home

Zajímavý projekt: Folding@home

Moc lidí neví, že se pomocí svého PC může zapojit do boje proti různým nemocem, dokonce i proti COVIDU-19. Stačí poskytnout výkon svého počítače projektu Folding@home. 

Folding@home funguje na základě distribuovaných výpočtů. To znamená, že místo toho, aby složitý výpočet dělal jeden superpočítač, rozdělí se na jednotlivé menší pracovní úlohy (WU), které se přes internet posílají do počítačů lidem zapojených do projektu. Po splnění WU jsou data odesílána zpět do Stanfordské Univerzity. Projekt využívá výkon k simulaci skládání proteinů a tím pádem k hledání léků na nemoci jako jsou nádorová onemocnění, Alzheimerova a Parkinsonova choroba, nemoc křehkých kostí, dokonce i COVID- 19. F@H byl spuštěn 1. října 2000 a jeho vůbec prvním “spojencem” byl Google, který klienta projektu umístil do svého panelu nástrojů. Samozřejmě došlo k vývoji, tvůrci se potýkali s různými problémy, ladili aplikaci a odstraňovali chyby. Zprvu byly využívány jen procesory, zanedlouho přibyl i výkon grafických karet. 

Jak se tedy můžete do Folding@home zapojit? Stačí si stáhnout program na oficiálních stránkách. Vždy si můžete vybrat, jestli chcete “skládání” sledovat a ovládat pomocí zjednodušeného webového rozhraní, nebo pokročilého přímo v programu. Lze nastavit, kolik výkonu projektu zapůjčíte, vybrat si mohou uživatelé hned ze tří možností. Fanouškové SkillZone a Zvědátorů (Martin Rota a Patrik Kořenář) se spojili pro dobrou věc a vytvořili společný tým SkillZone.cz a Zvedatori s číslem 246927. Vede si skvěle. Ve chvíli, kdy je psán článek, je na 886. místě z celkových 250247.

0 0 vote
Article Rating
Tereza Chvostová
Written by
Šílená Twitch moderátorka, cosplayerka, sběratelka všemožného harampádí a zbrklé střevo.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
X