Domů » Články » Zajímavý projekt: iNaturalist

Zajímavý projekt: iNaturalist

V době před masovým rozšířením internetu se rostliny a živočichové identifikovali pomocí atlasů a botanických klíčů. Dnes již s sebou tlusté knihy tahat nemusíme a navíc díky projektu iNaturalist můžeme pomoci vědcům při výzkumu. 

Projekt byl založen v roce 2008 na Kalifornské univerzitě v Berkeley jako závěrečná práce Natea Agrina, Jessicy Kline a Ken-ichi Ueda. Je společnou iniciativou Kalifornské akademie věd a Národní geografické společnosti (National Geographic Society). O co jde? Lidé vyfotí libovolného živočicha, houbu nebo rostlinu (klidně i plevel na zahrádce) a nahrají ho na stránky iNaturalist.org. Ke snímku nebo zvukovému záznamu připojí datum a lokalitu. Pokud si nejsou jistí identifikací organismu, systém jim pomůže nalézt správnou možnost, nebo jim během chvilky poradí ostatní uživatelé.

 K dispozici je také speciální aplikace pro chytré telefony, jak na Android, tak i na iOS. Zapojit se mohou všichni, od vědců až po amatérské nadšence do přírody. Je to také vhodný nástroj, jak si rozšířit obzory a naučit se něco nového o svém okolí. Samozřejmě se můžete zapojit do různých projektů či sami nějaký založit, pokud chcete například zmapovat květenu kolem vašeho města. Pokud vás projekt zaujal, začněte registrací zdarma na oficiálních stránkách projektu. Fotografie a záznamy se dají do systému nahrávat jak pomocí webu, tak i aplikace.

Source :
Tereza Chvostová
Written by
Šílená Twitch moderátorka, cosplayerka, sběratelka všemožného harampádí a zbrklé střevo.

Líbí se vám novinka?

0 0
0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X