Domů » Články » Zajímavý projekt: Psí čenich jako radar na rakovinu

Zajímavý projekt: Psí čenich jako radar na rakovinu

Rakovina si nevybírá a zasahuje všechny bez rozdílu věku, pohlaví nebo vyznání. Diagnostické metody se zdokonalují a hledají se nové, například s pomocí psů, respektive jejich citlivého čichu. 

Projekt, který vznikl v roce 2016 v Kopřivnici, potřebuje finance na přestavbu výměníkové stanice na nové prostory k výcviku psů. Lidé stojící za projektem jsou zastupitelstvu Moravskoslezského kraje vděční za dar, zároveň ale musí zrekonstruovat objekt do roku 2021. Proto potřebují pomoc. Na dokončení projektové dokumentace totiž potřebují právě 330.000,- Kč. Speciálně vycvičení psi mohou odhalit nádor v raném stádiu, dříve než diagnostické přístroje. Metoda sice není stoprocentní, ale nedávno se povedlo psům zapojeným do projektu odhalit rakovinu u pacienta o tři měsíce dříve, než k tomu došlo pomocí speciální zobrazovací metody (PET-CT). 

A jak se čtyřnozí “diagnostici” cvičí? Nejdříve se naučí čichat ke vzorkům v nádobách a rozeznávat zdravé od nemocných. Následně musí projít testem způsobilosti a poté i atestem, což jsou přísné zkoušky před komisí, složené z odborníků z různých oblastí. Podle úspěšnosti je pak možné psa zařadit do výzkumné práce. V současné době se České centrum signálních zvířat (autor projektu na Startovači) specializuje na diagnostiku nádorového onemocnění vaječníků, prostaty, ledvin, močového měchýře a plic. Centrum se nyní chlubí více než devadesátiprocentní úspěšností. Pomoci můžete na stránce projektu, do jehož konce zbývá více než čtyřicet dní.

Source :

Startovač

Tereza Chvostová
Šílená Twitch moderátorka, cosplayerka, sběratelka všemožného harampádí a zbrklé střevo.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na
X