Zaklínač 3: Divoký hon – Srdce z kamene Recenze

Datadisk? Dávno mrtvý pojem, řekli by někteří věční nostalgici. Nikoliv však vývojáři z polského CD Projekt RED, kterým je současná DLC politika trošku proti srsti. Vlastně s nejnovější expanzí pro Zaklínače 3 dokázali, že se datadisky mají na herním trhu stále své opodstatnění a Srdce z kamene je tím nejzářnějším příkladem.

Více než desetihodinový nášup oznámili ještě před vydáním základní hry v rámci Expansion Passu, který by na jaře měl přinést ještě macatější datadisk O víně a krvi. Leckdo by řekl, že přídavný obsah k už tak skvělé hře, jakou byl Divoký hon, těžko dosáhne kvalit toho původního. O to překvapenější jsem byl, že tomu bylo vlastně naopak. Ale popořadě.

Trailer s českými titulky vám docela dobře vysvětlí, o co vlastně v datadisku půjde.


Story začíná poměrně nevinně. Geralt kývne na kontrakt velitele zbojníků, který po něm chce zlikvidovat přerostlou ropuchu, požírající naivní panny v oxenfurtských stokách. Věci nicméně nepůjdou úplně podle plánu, jak tomu bývá zvykem, načež se Geralt ocitne v okovech.

Před oprátkou ho zachrání Gaunter O’Dimm, Skleněný muž či Zrcadelník. Jedná se o stejného chlapíka, jenž v prvních několika minutách Divokého honu pomohl Geraltovi informacemi, kde by mohl najít Yennefer. Že se nejedná o prostého obchodníka, jenž by zachraňoval lidi z čistého samaritánství, dojde Bílému vlkovi hned, jakmile mu Gaunter vytetuje na tváři fešný cejch.

Na oplátku za jeho služby chce jedinou věc – pomoct mu se vypořádat s jeho dlužníkem. Tím je náhodou onen velitel zbojníků, Olgierd von Everec, jemuž splácení moc dobře nejde. Ten se podvolí pouze v případě, že mu Geralt splní tři zdánlivě nesplnitelná přání.

A kývnutím na tenhle nevýhodný deal odstartuje příběh, který se může se vztyčenou bradou postavit vedle hlavní dějové lince Divokého honu. Jasně, vyprávění je to mnohem komornější a intimnější, ale o to více procítěné. Olgierd vám brzy vysvětlí, že jeho nesmrtelnost není dar, nýbrž prokletím, a vy jeho utrpení budete retrospektivně zažívat s ním.

witcher3 2015-10-15 15-40-49-179

To je on, Olgierd von Everec. Tak dobře napsaného antagonistu jsem ve hrách už dlouho nepotkal.


Nové postavy jsou prokreslené a zajímavě napsané, příběh je rozumně rozkouskován do značně rozdílných pasáží. Tu po vzoru Thiefa vykrádáte trezor zbohatlíka, o chvilku později se společně s bohémky se chovajícím duchem zúčastníte veselé svatby v malé vesničce, abyste vše zakončili pátráním po minulosti v rozpadlé vile. Moje pocity při hraní neustále oscilovaly mezi napětím, smutkem a veselím a málokterá hra dokázala vyvolat tolik rozdílných emocí v tak krátkém časovém úseku.

Pokud se vám líbila dějová linka Barona z původní hry, udělá vám Olgierdova honba za vykoupením radost. Ke konci příběh graduje do nebeských výšin (či spíše pekelných hlubin, ale budu potichu) a nepřijdete ani o morální dilemata, kdy si občas budete muset vybírat mezi špatným a ještě horším. Bravo.

Mimochodem, právě ta svatba byla milým pokynutím ke slovanským tradicím. Májovská romantika zde stříkala na všechny strany a rošťáckým duchem posedlý Geralt se stará o skvělou podívanou. Mimo to zde můžete svést jednu ze starých známých tváří, zdravotnici Shani, aniž byste tím rozbili dosavadní vztah s Triss či Yennefer.

witcher3 2015-10-18 09-30-19-478

Svatba Shaniny kamarádky byla milým pohlazením na duši i skvělým připomenutím slovanských zvyků.


Pokud jste čekali nový kus země, možná vás nyní zklamu. Drtivá většina hry se odehrává opět ve Velenu, či konkrétné na severovýchodě od Novigradu. Tam, kde byly v původní hře husté lesy, nyní najdete pár nových vesniček, kobek se silnými monstry a více než tucet nových bodů k prozkoumání. Ty vám zaberou nějakou tu hodinku či dvě a leckdy skrývají slušnou výbavu pro ty, co už mají hlavní příběh za sebou.

Samozřejmě nezůstanete jen v divočině. Během hlavní dějové linky Srdce z kamene se podíváte i do oxenfurtských stok a jiných uzavřených lokací, jako jsou astrální svět mimo čas a prostor či samotné peklo, kam se dostanete až na samotném konci, učiníte-li morálně správné rozhodnutí.

Vesměs tedy rozhodně je co objevovat a již okoukaná prostředí s datadiskem nabírají druhý dech. Většího kousku země bychom se měli dočkat až v dalším datadisku O víně a krvi, který se má objevit zkraje příštího roku.

witcher3 2015-10-17 00-23-24-795

Takhle vypadá datadiskem pozměněná mapa. Není toho sice moc, ale ani málo.


Náplň? Typicky zaklínačská. Aportovacích questů tu je minimum a datadisk se spíše soustředí na sérii menších a komornějších příběhů, leckdy i s nějakým zajímavým zvratem. Hra vás občas nechá potrápit a bez pořádného prozkoumání aktivních bodů si přečtení poznámek se nepohnete z místa, nebo se doberete špatného konce. Ani milovníci gwintu nepřijdou zkrátka. Nových karet tu je téměř deset, některé jsou však dostupné pouze v konkrétních příběhových úsecích, kam se později už nedostanete.

Souboje jsou značně tužší a jakékoliv snaha rozehrát příběh Srdce z kamene s levelem nižším než 30 je jednoduše sebevražda. A to zatím mluvím jen o řadových potvorách, i na ty budete potřebovat slušnou výbavu a trochu toho fištrónu.

A to vše platí dvojnásob na bosse. Celkem se dočkáte pěti ne úplně jednoduchých střetů a bez dopředu vymyšlené taktiky vám bossové vyrvou střeva anusem ven a udělají si z nich krvavou šálu. Pakliže byly bossfighty v původní hře docela jednoduché, zde zažijete středověk, který bez kombinace alchymie a znamení nepřežijete.

witcher3 2015-10-18 01-18-51-078

Payday: The Witcher Edition.


Mluvě o nové výbavě, dostanete možnost posbírat zbrusu nový zaklínačský set školy Zmije, nutno však podotknout, že se ke kompletní výbavě stejně nedostanete dříve než po zdolání hlavní dějové linky datadisku. Není tedy od věci odložit starou zelenavou zbroj a opatřit si novější kusy zbroje, každý bonus se vám bude totiž v boji dost hodit.

Takovou malou berličkou bude novinka datadisku, runotepectví. Jde o runové upgrady pro vaše čepele se zajímavými bonusy a v konečném důsledku umí nadělat větší paseku než jednotlivé runové kameny, které jste doteď nalézali.

Speciální efekty pro zaklínačské meče je ale vykoupen pořádnou zásobou run a v neposlední řadě i hromadou peněz. Nachystejte si tedy slušnou finanční rezervu, protože vás olfierský runotepec přivede nejspíše na mizinu. Za boost v soubojích to ale rozhodně stojí.

witcher3 2015-10-19 03-16-09-082

Novou výbavu si budete muset vyhrabat z různých kobek, popřípadě koupit u olfierského kupce. 


Dobře, celou dobu jsem jen chválil a rozplýval se nad novým obsahem, Srdce z kamene ale obsahují pár problémů, které prostě nemůžu přehlédnout. Celé pompézní dobrodružství sráží nešikovné bugy a grafické glitche. Shani mi blikala jako sanitka, babkám chyběly torsa (nebo naopak jim chybělo všechno ostatní) a o kolizích modelů snad ani nemluvě.

To by se sice jakž takž dalo překousnout, mnohem horší jsou pak chyby, které hráči zamezí postup v příběhu. Jednou se mi stalo, že mi zmizely postavy, bez kterých nešlo dokončit část hlavní dějové linky, a bez rychle poslaného hotfixu přímo od vývojářů (kontakty, znáte to) bych musel pár dní počkat na oficiální patch. Jindy se nezapočítalo vítězství v koňských závodech, což ale nezamrzí tolik jako občas haprující gwint.

Pravda, nutno smeknout klobouk vývojářům, že tohle všechno dokázali opravit v horizontu několika dnů, přesto ale musím od ultimátního hodnocení ubrat jeden bodík. Přinejmenším za bugy v hlavních questech, které mi pily krev až dlouho do noci.

witcher3 2015-10-19 03-13-49-119

A tohle jsou poslední momenty z hlavní dějové linie Srdce z kamene. Teda, pokud si zvolíte správnou cestu!


Ale ani tyhle chyby mi nedokážou zastínit pocit, že Srdce z kamene je datadisk v tom nejlepším slova smyslu a bezesporu patří do panteonu nejlepších přídavků, které jsem kdy hrál, a takovou desetihodinovou jízdu za pakatel vám naservíruje málokterý titul.

Možná nenabízí tak epickou průpravu jako Divoký hon, možná nepředkládá kontrast mezi dobrem a zlem, jak tomu bylo v základní hře. Místo toho ale staví hráče před hořkým příběhem jednoho zbojníka, který upsal svou duši špatnému člověku. A ten příběh rozhodně stojí za to prožít.

Srdce z kamene je každým coulem povedený nášup a datadisk v tom nejlepším slova smyslu. Příběh Olgierda von Evereca je procítěný skrz naskrz a napsaný s takovou grácií, že by si mohl dát páku s dějem Divokého honu. Berte, nemáte jak prohloupit.

Klady

  • Skvělý a procítěný příběh
  • Dobře napsané postavy
  • Zajímavé questy
  • Tuhé souboje
  • Cena

Zápory

  • Bugy a grafické glitche
9

Nářez

Viet Tran
Moravák a Asiat v jednom exkluzivním balení, oběť záchvatů kreativity a grafomanství. A prokrastinace. Twitter: @MarekTV. Blog (zatím neaktivní): Tranuju.cz