Domů » Články » Filmy a seriály » Ze světa filmu: 5 největších klišé v hororech

Ze světa filmu: 5 největších klišé v hororech

Většina hororů má jistou vlastnost, která je spojuje. Jejich tvůrci mají pomyslný seznam věcí, které musí být za každou cenu v jejich audiovizuálním díle. Z hororů se pomalu stávají filmy plné těch samých klišé, která čekáte, a ze samotného strašidelného zážitku se stává spíše kaskáda situací, které jste viděli milionkrát, přičemž strach je poslední věc, co cítíte. A na ta nejvíc provařená klišé se dnes podíváme.

Opuštěný dům
Jste rodina, která má poměrně dosti pokojný život někde ve městě. Máte plno přátel, se kterými se často vídáte, všechno důležité máte po ruce ale něco vám přesto chybí? Co jiného udělat, než se z tohoto příjemného žití nastěhovat do opuštěného baráku, který má ještě k tomu podivnou historii a váš soused je podivín, ne-li vrah? Když už se provalí, že jste v nebezpečí, tak si namlouváte, že je vlastně všechno v pořádku a stěhování zpět do civilizace by bylo zbytečné. Ach, ti lidé v hororech se nikdy nepoučí.

Creepy děti
Dále se objevuje jev, zvaný jako creepy děti. Dítě, maximálně 12 let posedne démon, duch či jakákoliv temná síla. To pak začíná být divné, při rozhovorech má tupý prázdný výraz nebo se naopak usmívá a nejlépe šeptá, aby navodilo děsivou atmosféru u diváka. U rodičů samozřejmě zpočátku nevyvolá nic. Ti nic neřeší a až později jim dojde, že jejich malý Pepík asi není úplně v pořádku, když se je pokusil zabít velkým řeznickým nožem.
Morgan Freeman syndrom
Postavy v hororech mají většinou maximálně 50IQ, proto musí jít za nějakým pseudo-expertem, který vytáhne starobylou knihu nebo najde něco na netu. Prostě cokoliv, co zrovna pomůže vyřešit problém hlavních hrdinů. Zřídkakdy se najde jedinec, který by se dokázal vypořádat s démonem či jiným nadpřirozenem sám. Proto se musí objevit někdo jako Morgan Freeman a říci něco chytrého, co pomůže.

Jumpscare scény
Jo, toho se nezbavíme. Nechápejte mě špatně, lekačky k hororům neodmyslitelně patří, ale některé filmy na nich atmosféru vyloženě zakládají a nutí vás neustále kontrolovat tlakoměr, jestli vás to bafnutí s hlasitostí 300% volume zabilo nebo jestli zvládnete ještě jednu scénu. To je typické například pro sérii univerza Conjuring, kam patří filmy jako Annabelle nebo V zajetí démonů.

Temné místnosti
V každém hororu se najde minimálně jedna scéna, kdy postava čelí naprosté tmě. Pochopitelně se nerozhodne jít někam pro baterku, to ne, raději do tmy zavolá větu: „ Haló, je tam někdo?“ Pak většinou následuje smrt. To je tak, když neplatíte za elektřinu.

Líbí se vám novinka?

0 0
X
X